Diş teknisyenlerinin elleri de hasta

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran hastalarla yapılan bir araştırmada mesleki deri hastalıklarının diş teknisyenlerinde yaygın olduğu ortaya çıktı.

Araştırma Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Aslı Aytekin ve Arzu Karataş Toğral ile Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi Dermatoloji bölümünün Adli Toksikoloji kliniğinden Ömer Hınç Yılmaz ve Farmokoloji kliniğinden Murat Büyükşekerci tarafından yapıldı.

Çalışma sırasında hastaneye başvuran ve kontakt dermatit tanısı konmuş hastalar incelendi.

Kontakt dermatit temas edilen şeyler yüzünden deride ortaya çıkan iltihaplı hastalıktır. Eğer bu hastalığa neden olan maddeler yaptığımız işten kaynaklı ise o zaman mesleksel kontakt dermatit hastalığından söz ederiz.

Mesleksel kontakt dermatit temas edilen maddenin yaptığı alerji yüzünden olabileceği gibi bu maddenin tahrişi ile de olabilir.

Araştırmada, tahriş nedeniyle ortaya çıkan mesleki kontakt dermatitlerin en sık görüldüğü gruplarından birisinin diş teknisyeni çalışanlar olduğu ortaya çıktı. Bunun nedeni ise, diş teknisyenlerinin hiç eldiven kullanmıyor olmasıyla açıklandı.

Proteze şekil vermek incelikli bir iş olduğu ve eldiven de bu incelikli çalışmaya engel oluşturduğu için, diş teknisyenleri işlerini yaparken eldiven kullanamamaktadır. Bir yandan protezin kırılmasını engellemek için bir elle protezi su ile ıslatmakta, diğer elle ise torna ve tesviye işini yapmaktadırlar.  Bu durumda hem su hem de protezdeki tahriş edici maddelerin temasına bağlı olarak ellerinde mesleki kontakt dermatit gelişmektedir.

(08.07.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.