Diş hekimliği ile İPF arasında ilk ilişki keşfedildi

ABD’de, idyopatik pulmoner fibrozis (İPF) tedavisi gören bir diş hekimi, aynı kurumda başka diş hekimlerinin de bu hastalıktan şifa aradığını devlet dairesine bildirdi. Yapılan araştırmada 9 İPF’li diş hekimliği personeli çalışanı tespit edildi. İPF ile diş hekimliği arasında bugüne kadar bir ilişki bildirilmemişti.

İdyopatik pulmoner fibrozis (İPF) nedeni bilinmeyen, süreğen, ilerleyici ve nefes almayı güçleştirici bir akciğer hastalığıdır. İlaç tedavisi ve akciğer nakli gibi tedavi şekilleri bulunsa da, İPF tanısı konmuş bir kişinin ortalama yaşam süresi 3-5 yıldır. İPF’nin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Virüslerin yaptığı enfeksiyonlar ve sigara içiminin hastalığın gelişmesine katkıda bulunduğu belirtilmektedir. Toz, odun tozu ya da metal tozunun yaygın olduğu mesleklerde daha fazla ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bugüne kadar diş hekimliği ile İPF arasında bir ilişki olduğunu ileri süren herhangi bir araştırma yayınlanmamıştır.

Nisan 2016’da, yakın zamanda İPF tanısı konmuş ABD, Virginialı bir diş hekimi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) başvurdu. Kendisi Virgina’daki bir klinikte İPF tedavisi olmaktaydı ve aynı klinikte tedavi gören pek çok Virginalı diş hekimine İPF tanısı konulmuştu.

Yapılan araştırmada Eylül 1996 ile Haziran 2017 arasında, bu klinikte İPF tedavisi gören 894 hastanın tamamının sağlık kayıtları incelendi. Gerçekten de sekizi dişçi, biri diş teknisyeni toplam dokuz hasta 2000-2015 yılları arasında tedavi görmek için başvurmuşlardı. Dokuz hastasının yedisi ölmüştü.

Bu diş hekimleri arasında İPF hastalığının bir küme olarak ilk kez ortaya çıkışı. Mesleki koşulların buna neden olduğuna dair henüz açık bir kanıt olmamasına rağmen, katkıda bulunmuş olması muhtemel.

Nitekim, bu olaydan sonra, Ulusal Mesleki Solunum Ölümleri Sistemi‘nde 1999, 2003, 2004 ve 2007 yıllarında, IFP’nin altta yattığı ya da katkıda bulunduğu ölümler aratıldı. Arama sonucunda 35 kişinin diş hekimliği ofisinde çalıştığı, 19 kişinin ise mesleğinin diş hekimi olduğu sonucu çıktı. Bu da diş hekimliği personeli arasında IFP’nin sanılından daha yaygın olabileceğini göstermektedir.

Konunun bir diğer yanı ise şudur. Yaşayan hastalardan biriyle görüşülmüş, hasta amalgam ve ölçü hazırladığını, dental cihazları parlattığını bildirmiştir. Bu işlemler sırasında kullanılan maddeler silika, polivinil siloksan, aljinat ve solunum zararı bilinen ya da muhtemel diğer bileşikleri içermektedir. Bununla birlikte, hasta, bugüne kadar NIOSH (Amerika Mesleki Sağlık ve Güvenlik İdaresi) sertifikalı solunum koruma donanımı takmamış, yalnızca ameliyat maskesi takmıştı.

Solunum yetmezliğinden ölen yaşlı bir diş hekiminin otopsisinde bir pnömokonyoz (toza bağlı akciğer hastalığı) vakası saptanmıştı. Otopsi altındaki akciğer doku örneğinin elektron mikrospopu ile taranmasında diş hekimliği uygulamalarında kullanılan aljinat ölçü tozu ile uyumlu parçacaklar ortaya çıkarıldı. İPF için de benzer kaygıları duymak için nedenler artıyor.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*