Deprem İSG Rehberi (OSHA)

Genel Bilgilendirme

Deprem nedir?

Deprem, yer yüzeyinin altındaki kayaların kırılması ve yer değiştirmesiyle oluşan ani, hızlı yer sarsıntısıdır. Bu sarsıntı binaların ve köprülerin çökmesine neden olabilir; gaz, elektrik ve telefon hizmetini kesintiye uğratabilir; ve bazen heyelanları, çığları, selleri, yangınları, devasa ve yıkıcı okyanus dalgalarını (tsunamiler) tetikleyebilir. Atık alanı ya da eski su yolları gibi sağlam olmayan zemin üzerine inşa edilmiş binalar en fazla risk altındadır. Zemine sabitlenmiş güçlendirilmiş bir temele sahip olmayan binalar, dorseler ya da prefabrik evler, bir deprem sırasında montaj yerlerinden sarsılabilecekleri için, ayrıca risk altındadır. Depremler yılın herhangi bir zamanında meydana gelebilir.

Depremle ilgili tehlikeler nelerdir?

Nüfusun yoğun olduğu bir bölgede meydana gelen depremler ölümlere, yaralanmalara ve geniş çaplı maddi hasara neden olabilir. Bir deprem sırasındaki yer hareketleri nadiren doğrudan ölümlere ya da yaralanmalara neden olur. Depremle ilgili yaralanmaların çoğu, yer sarsıntısı sonucu yıkılan duvarlar, kırılan camlar, düşen eşyalar ya da sarsıntı sırasında insanların birkaç adımdan fazla hareket etmeye çalışmasından kaynaklanır. Depremlerdeki hasarın çoğu tahmin edilebilir ve önlenebilirdir.

Artçı sarsıntı nedir?

Artçı sarsıntılar ana şoku takip eden ve zarar görmüş binalarda daha fazla hasara neden olabilen daha küçük depremlerdir. Artçı şoklar, depremden sonraki ilk saatlerde, günlerde, haftalarda ve hatta aylarda meydana gelebilir. Bazı depremlerin aslında öncü sarsıntı olduğunu ve daha büyük bir depreme neden olabileceğini unutmayın.

Deprem olmadan önce hazırlanmak için neler yapabilirim?

yazının tamamı için lütfen tıklayınız..

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.