Danimarka’da motorlu taşıt tamircileri arasında asbestozis

Asbest

Danimarka’da, 1970’den beri motorlu taşıt tamircisi olarak kayıtlı tüm erkeklerin sağlık sorunları krizotil asbest maruziyeti için incelendi.

Asbest nefes darlığı ve öksürük şikayetlerine neden olan asbestozis hastalığı başta olmak üzere, akciğer kanseri ya da akciğer zarı kanseri gibi sağlık sorunlarına neden olabilen bir maddedir. Maruz kalınan miktar ve süre arttıkça, bu sağlık sorunlarının ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Asbest, yapısal özelliklerinden dolayı pek çok sektörde uzun yıllar kullanılmış, ancak sağlık risklerinden dolayı özellikle 90’lı yıllardan itibaren üretimi, kullanımı ve ithali kısıtlanmış, yasaklanmıştır.

Asbestin bir çeşidi olan krizotil asbest de 1980’lerin ortalarına kadar otomotiv sanayinde, özellikle fren balatası yapısında yaygın olarak kullanılmıştır. Bu yüzden, motorlu taşıt tamircileri arasında asbestozis, akciğer kanseri ve akciğer zarı kanseri riski endişe vericidir. Çünkü fren, debriyaj, conta, yalıtım ve egzoz sistemlerinin tamir ve bakımı sırasında krizotil asbest maruziyeti olasılığı vardır.

Altı bilim insanı (Reimar Wernich Thomsen, Anders Hammerich Riis, Esben Meulengracht Flachs, David H Garabrant, Jens Peter Ellekilde Bonde, Henrik Toft Sørensen) motorlu taşıt tamircilerindeki bu olasılığı inceledi.

Çalışma için Danimarka‘da, 1970’den beri motorlu taşıt tamircisi olarak kayıtlı tüm erkeklerin sağlık verileri, benzer sosyoekonomik gruptaki erkek işçilerin verileri ile karşılaştırıldı.

Karşılaştırma grubunda enstrüman imalatçıları, mandıra işçileri, döşemeciler, camcılar, kasaplar, fırıncılar, şoförler, çiftçiler, gıda sanayi çalışanları, ticaret ve kamu sektörü çalışanları vardı.

Çalışmaya 138.559 motorlu araç tamircisi ve karşılaştırma için 1.385.590 işçi dahil edildi.

Araştırma sonucunda, karşılaştırılan gruptaki çalışanlara kıyasla, motorlu taşıt tamircilerinde asbestozis riskinin yüksek olduğu tespit edildi.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*