Covid-19 nedeniyle vefat eden Prof. Dr. Ergenoğlu’nun yakınlarına bağlanan maaş kesildi

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yaptığı sırada COVID-19 hastalığına yakalanmış ve 15.03.2021 tarihinde vefat etmişti.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu’nun meslek hastalığı sebebiyle vefat ettiği saptanmış ve 2 kızına gelir bağlanmıştı. Rehberlik ve Teftiş İstanbul 2 No’lu Grup Başkanlığı’nın raporu sebebiyle hak sahiplerine bağlanan gelirin kesileceği ve geçmişe dönük borç çıkartılarak şimdiye dek yapılmış ödemelerin tahsil edileceği Esenyurt Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine bildirildi.

Konu ile ilgili 9 Mayıs 2023, Salı günü saat 12.30’da İstanbul Tabip Odası (İTO) Cağaloğlu binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu’nun eşi Aslı Sungur, İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cegerğun Polat katıldı.

İTO Başkanı Dr. Nergis Erdoğan kararın akla ve vicdana sığmadığını söyledi ve “kendilerince hukuksal birtakım gerekçeler sunuyorlar ama bunlar haklı gerekçeler değil avukatlarımız gerekeni yapacaklardır” dedi.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cegerğun Polat da yaşanan mağduriyetin aslında çok önemli bir hukuki sorunu da gündemleştirmiş olduğuna dikkat çekti. Polat, “vefat eden meslektaşımızın yakınlarının içine düşürüldüğü durum sadece bu kişiye ve yakınlarına özel değil, bu şekilde çalışan binlerce hekim var, meslek hastalığı nedeniyle bu duruma düşme potansiyeli olan binlerce hekim ve sağlık çalışanı var” ifadelerini kullandı.

Covid-19 nedeniyle vefat eden Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu’nun eşi Aslı Sungur da süreci özetledi. Sungur eşinin 2 yıl önce virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini, meslek hastalığı sayılması için SGK’ya gerekli müracaatları yaptığını, sonuç olarak tazminatla birlikte iki kızına maaş bağlanmasına karar verildiğini anlattı. Ergenoğlu’nun akademisyen olarak çalıştığı Biruni Üniversitesi hastanesinde virüsü kaptığını belirten Sungur, “virüsü kaptığı yer üniversite değil, üniversitenin hastanesiymiş bu durum gerekçe gösterilerek kızlarımın maaşları geçen ay itibariyle kesildi. İki yılda ödenen miktarın da toplu olarak isteneceğine dair bilgilendirme yapıldı” diye konuştu.

Yapılan açıklamada “Meslektaşımızın yakınlarına meslek hastalığı nedeniyle bağlanan maaşları kesilmemeli, bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” denildi.

(Kaynak: İTO)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.