COVID-19’un meslek hastalığı sayılmaması istifaların en önemli nedenidir

Burhanettin Bulut

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, salgın sürecinde art arda yaşanan hekim ve sağlıkçı istifalarını Meclis gündemine taşıdı.

Bulut,  sağlıkçıların emeklilik ve istifalarının yasakladığı genelgenin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlükten kaldırıldığını hatırlattı. Bulut, “Hakları ödenmez denilen sağlık emekçileri tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Sağlık emekçilerine verilen sözlerin tutulmaması, ağır çalışma koşulları, sağlık emekçilerine yönelik şiddet, istifaların en önemli nedenidir” dedi.

CHP’li Bulut, salgın sürecinde sağlıkçıların istifa ettiklerini belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs salgınında artan iş yükü yüzünden sağlıkçıların emekliliğini ve istifasını yasakladığı genelgenin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlükten kaldırıldığını hatırlattı. Bulut, genelgenin kaldırılması sonrası birçok ilde hekimler ve sağlık çalışanlarının istifa ettiğini belirtti.

“COVİD-19’UN MESLEK HASTALIĞI SAYILMAMASI, İSTİFALARIN EN ÖNEMLİ NEDENİDİR”

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, “Covid-19 nedeniyle artan iş yükü ve uzun nöbetler nedeniyle ‘hakları ödenmez’ denilen sağlık emekçileri tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Sağlık emekçilerine verilen sözlerin tutulmaması, ağır çalışma koşullarının düzeltilmemesi, döner sermaye primlerinin düşürülmesi, ek ödemelerin yapılmaması, ek ödemelerde ayrımcılık yapılması, yapılan ek ödemelerin geri istenmesi, Covid-19’un meslek hastalığı sayılmaması, sağlık alanında yeterli atamanın yapılmaması, sağlık emekçilerine yönelik şiddet, istifaların en önemli nedenidir” dedi.

“HALK SAĞLIĞI DA TEHLİKEYE ATILIYOR”

Sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmemesi durumunda vatandaşın da mağdur olacağının altını çizen Bulut, bu durumun halk sağlığını da tehlikeye atacağını kaydetti. Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık emekçilerine verdiği sözleri tutmasını, mağduriyetleri giderecek adımlar atmasını istedi.

“KAÇ SAĞLIK ÇALIŞANI İSTİFA ETTİ?”

CHP’li Bulut, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Genelgenin yayınlandığı 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kaç doktor ve sağlık çalışanı istifa etmiştir? Kaç doktor ve sağlık çalışanı emekli olmuştur? Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının branşlarına ve unvanlarına ve şehirlerine göre dağılımı nedir? Devlet hastanelerinden istifa edip de özel sektöre geçen, yurt dışına giden sağlık çalışanı sayısı nedir? Salgın sürecinde sözleşmesi feshedilen aile hekimi sayısı nedir? Pandemi sürecinde doktorlara ve sağlık çalışanlarına yapılan ek ödeme toplam ne kadardır? Sağlık Bakanlığı olarak istifaların önüne geçmek için alınan önlemler nelerdir?”

(ANKA)

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*