Çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için evrensel sosyal koruma

“Çocuk İşçiliğini Ortadan Kaldırmak için Evrensel Sosyal Koruma” temalı Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü 12 Haziran’da kutlanacak.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, ortaklarıyla birlikte, somut sosyal koruma tabanları oluşturacak ve çocukları çocuk işçiliğinden koruyacak sosyal koruma sistemleri ve programlarına yatırımların artırılması çağrısı yapıyor.

İLO’nun konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle:

2022 Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü, Mayıs ayında toplanan Çocuk İşçiliğinin Ortadan Kaldırılması 5. Küresel Konferansı ’ndan kısa süre sonra kutlanacak. Konferans, ILO’nun 187 üye devletinden hükümet, işçi ve işveren örgütlerinin yanı sıra diğer ilgili ortakları da bir araya getirecek ve SKA Hedef 8.7’de belirtilen çocuk işçiliğinden arınmış bir dünyaya ve SKA Hedef 1.3’te ortaya konulan evrensel sosyal korumaya giden yolun hazırlanmasına yardım edecek.

Son 20 yılda çocuk işçiliğinin azaltılmasında önemli ilerleme kaydedilmekle birlikte, ilerleme hızı yavaşladı ve 2016-2020 döneminde durdu. 2020 yılının başında, 63 milyon kız çocuğu ve 97 milyon erkek çocuk olmak üzere toplam 160 milyon çocuk, yani dünyada her 10 çocuktan 1’i, çocuk işçi olarak çalışıyordu.

Devlet sosyal koruma sistemleri, yoksulluk ve kırılganlıkla mücadele, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için vazgeçilmez önem taşıyor. Sosyal koruma, hem insan hakkıdır hem de ailelerin kriz dönemlerinde çocuk işçiliğine başvurmalarını önleyen güçlü bir politika aracıdır. Ancak 2020 yılı itibarıyla, COVID-19 krizi dünyayı sarmadan önce, dünya nüfusunun yalnız yüzde 46,9’u en az bir sosyal koruma yardımı kapsamında idi, kalan yüzde 53,1’i ise -4,1 milyar insan- hiçbir korumaya sahip değildi. Çocukların kapsanma oranı ise daha da düşük.

Çocukların yaklaşık dörtte üçü, veya 1,5 milyar çocuk, sosyal korumadan yoksun yaşıyor.

Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması yönünde kayda değer ilerleme için, sorunu çözmeye yönelik entegre ve kapsamlı yaklaşımın parçası olarak evrensel sosyal koruma sistemlerine yatırım yapmak gerekiyor.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*