Çimento fabrikasında çalışan erkeklerin üreme sağlığı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma çimento fabrikalarında çalışan işçilerin üreme sağlığının işyerindeki tehlikelerden etkilenip etkilenmediğini inceledi.

Çimento fabrikaları çalışanların sağlığını etkileyen toz, gürültü, titreşim, yüksek sıcaklık gibi tehlikeler barındırmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma çimento fabrikalarında çalışan işçilerin üreme sağlığının bu tehlikelerden etkilenip etkilenmediğini inceledi.

Araştırma İstanbul Gedik Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Savaş Kanbur ile Maltepe Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’nden Ali Kemal Eyüboğlu tarafından gerçekleştirildi.

Marmara bölgesindeki bir çimento fabrikasının üretim ve ofis bölümlerinde çalışan 70’er erkek işçiye konuyla ilgili bir anket yapıldı.

Üretim bölümünde çalışan 70 işçinin 10 tanesinin eşinde erken doğum olayı varken, ofis bölümünde çalışan 70 işçinin hiçbirinin eşinde erken doğum yoktu.

Üretim bölümünde çalışan 70 işçinin 10 tanesinin eşinde ölü doğum olayı varken, ofis bölümünde çalışan 70 işçinin 1 tanesinin eşinde erken doğum vardı.

Üretim bölümünde çalışan 70 işçinin 9 tanesinin eşinde doğuştan sağlık sorunu olan bebek olayı varken, ofis bölümünde çalışan 70 işçinin hiçbirinin eşinde doğumsal bozukluğu olan bebek olayı yoktu.

Sadece “bir sağlık sorununun bir sektörde fazla görülmesine” bakarak “o sağlık sorununa o sektörde çalışmak neden oluyor” demek mümkün değildir. Bununla birlikte, böyle bir bilgi daha ileri araştırmalar için bir yön önerir.

Bu yüzden, önemli araştırma yöntemi eksiklikleri olmasına rağmen, bu araştırmanın, çimento üretim işlerinde çalışmanın üreme sağlığı üzerinde etkisine yaptığı vurgu dikkat çekicidir. İleri araştırmalara kapı açmaktadır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*