Hepatit B

.

Hepatit B nedir?

“Hepatit” kelimesi “karaciğer iltihabı” anlamına gelir. “Hepatit B” ise “Hepatit B virüsünün neden olduğu karaciğer iltihabı”dır.

Hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

Hepatit B bulaşmasında vücut sıvılarındaki hepatit B virüsü miktarı çok önemlidir. Virüs en fazla kanda bulunur ve bu yüzden kan, kan ürünleri ve kan bulaşmış herhangi bir vücut sıvısına temas ile bulaşma ihtimali diğer vücut sıvılarına oranla en yüksektir. hepatit B virüsü miktarı kana göre orta düzeyde olan ve bu yüzden bulaşma ihtimali kana göre oldukça az olan vücut sıvıları ise sperm, vajina sıvısı ve tükürüktür. Hepatit B virüsü miktarı en düşük olan vücut sıvıları ise idrar, ter, dışkı, gözyaşı, kusmuk ve balgamdır. Bu son sayılan sıvılar kan içermediği sürece bulaşıcı kabul edilmez. Anne sütündeki Hepatit B virüsü miktarı bulaşmaya yetecek düzeyde değildir, yani annenin hepatit B’li olması emzirmeye engel değildir. Hepatit B virüsü’nün bulaşma ihtimalini artıran önemli diğer nokta, bulaşmanın hangi yolla gerçekleştiğidir. Sağlam deri virüsün vücuda girmesinin önünde önemli bir engeldir. Bu yüzden, batma ya da kesilme ya da açık yara nedeniyle bütünlüğü bozulmuş deri üzerinden bulaşma ihtimali çok yüksektir. Burun içini, ağız içini ya da kadın döl yolunu döşeyen ve mukoza denilen ince ve korunaksız deri yoluyla bulaşma ihtimali yine çok yüksektir. Örneğin, virüs bulaşmış suni solunum mankenlerine ağız teması ile; hepatit B’li birinin eşyaları ya da müzik aletlerinin ağızlığını paylaşma ile bildirilen bir bulaşma yoktur. Bu yüzden, örneğin, sperm ya da vajina sıvısının sağlam deriye temasıyla bulaşma gerçekleşmeyecekken, cinsel ilişkide gerçekleşecektir. Ya da, sağlam deriye sıçrayan kan nedeniyle bulaşma gerçekleşmeyecekken, kan göze sıçradığında gerçekleşecektir.  

Hangi meslekler Hepatit B için risk altındadır?

 • Seks işçileri
 • Sağlık çalışanları ve öğrencileri 
 • Tıbbi atık işinde çalışan atık işçileri ya da hastane temizlik işçileri 
 • Polis, jandarma, cezaevi infaz koruma memuru, ıslahevi görevlisi ve özel güvenlik görevlisi gibi güvenlik çalışanları
 • Hepatit B virüslü kişinin ev içi bakıcıları
 • Hepatit B riskinin yüksek olduğu ülkelere ya da bölgelere iş ziyareti yapan çalışanlar
 • Berberler-kuaförler
 • Manikürcüler-pedikürcüler
 • Dövmecile
 • Kulak deliciler, piercingciler
 • Kazalarda ve afetlerde ilkyardım uygulayan görevliler
 • Bakım ve huzurevlerinde çalışanla
 • Düzensiz göçmenlerle temasta bulunan çalışanlar
 • Çocuk bakım merkezlerinde ya da gelişimsel engelli kişilerle ilgili tesislerde çalışanlar
 • Acil durum, afet ve olağandışı durumlarda görev alan çalışanlar

Hepatit B virüsü taşıyan biriyle aynı yerde çalışmakla virüs bulaşır mı?

 • Besinler ya da su ile
 • Aynı tabak, kaşık, çatal, bıçak ile yemek yeme ile
 • Aynı bardaktan su içme ile
 • Emzirme ile
 • Sarılma ile
 • Öpüşme ile
 • Tokalaşma ile
 • Öksürme ile
 • Hapşırma ile

yani olağan gündelik temas ile Hepatit B virüsü bulaşmaz. Zaten, eğer hepatit B gündelik yaşamdaki olağan temaslarla bulaşsaydı, toplumda hepatit B hastası olmayan kimse kalmazdı. Hepatit B taşıyan kişi ile aynı evde yaşayanlara bulaşma ise, korunmasız cinsel ilişki dışında, muhtemelen, sık ve samimi temas nedeniyle, derideki küçük sıyrıklar ve kesikler ile gerçekleşmektedir. Hepatit B virüslü bir kişinin traş bıçağını, diş fırçasını, tırnak makasını ya da şeker ölçüm cihazını kullanmak da virüsün bulaşmasına neden olur. Öte yandan, Hepatit B virüsü kurumuş bile olsa, ortama sıçramış kanda 7 güne kadar hayatta kalabilir ve bu süre içinde hasta etme gücü taşır. Bu yüzden, kuru kan dahil, Hepatit B virüslü kişiye ait tüm kan sıçramalarını suyla onda bir seyreltilmiş çamaşır suyu gibi bir temizlik maddesiyle silmek gerekli ve yeterlidir. Bu şekilde bulaşma riski ise, işyeri ortamında, ancak sağlıkçılar ve özellikle de laboratuvar çalışanları için yüksektir..

yazının tamamı için lütfen buraya tıklayınız

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

85 Yorum

 1. Selamın aleyküm sayın hocam. ben de hepatit b taşıcısıyım. işyerinde sorun yaşadım, işten çıkarmayı düşünüyorlardı. kafaları karışıktı ama. İnternette arama yaparken bu yazınızı gördüm. insan kaynaklarına gösterdim. onlar da ikna oldular. Çıkarmaktan vazgeçtiler. çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir site bu. Allah sizden razı olsun.

 2. Hocam bende saglik myo’da okuyorum ameliyathane teknikerligi ve hepatit b tasiyicisiyim bu ise girmeme engel mi

 3. Ben kronik hepatip b liyim özel firmada ilaç üretiminde çalişiyorum hastalığımdan dolayı doktordan çalışabilir raporu getirmemi istediler götürdüm fakat görev yerimi değiştirdiler buda benim psikolojimi olumsuz etkiledi tedavide oluyorum psikolojim çok kötü

 4. Hocam Merhaba ben hepatit b li bi arkadaşla öğrenci evinde kaldım ve çamaşırlarimiz 15 20 kez aynı makinada birlikte yıkadık acaba bu şekilde bana da bulaşmış olabilir mi?

  • Merhaba Züleyha hanım.

   Çamaşırlarınızın birlikte yıkanması herhangi bir tehlike yaratmaz. Ancak, aynı evi paylaşan insanların birbirine Hepatit B bulaştırma riski (cinsel eş olmasalar da) anlamlı olarak daha yüksektir. Bu yüzden bir hekimle yüz yüze görüşerek Hepatit B bulaşıp bulaşmadığını anlamak için ilgili testleri yaptırmanız doğru olacaktır.

   • Merhaba hocam bende hepatit b hastasıyım işyerimden ayrılmak istiyorum vardiya sistemi beni cok yoruyor haklarımı nasıl alabilirim tşkrl

 5. 4 yillik hemşirelik okuyucam kronik hepatit b var hocam hastane ortaminda çalışmaya engelmi calistirirlar mi işe alirlarmi beni

 6. Bende 15 yillik kronik hepatit b hastasiyim. 10 yil saklayarak calisdigim is yerinden yeni cikan is guvenligi yasalari nedeniyle pisikolojim bozuldugundan ayrildim. 2 senedir is ariyorum. Kesin anlasmaya vardigim 5 tane ozel sektorde firma hastaligimi soyleyince baska bahanelerle ise almaktan vazgectiler. Olmayan pisikolojim dahada bozuldu. Devlet ya engelli statusune sokacak yada maasA bagliyacak. Yada kamuda is verecek. Ozel sektor anlayisli degil. Tum calisanlara hepatit b asisi zorunlu olmali bence. Belki ozaman ocu gibi korkmakdan vazgecerler. Yoksa hepatitli hastalar her sektorde calisabilir diye 100 tane yada cikartilsa bos.

 7. Hocam ben hepatit b tasyicisiyim 15 yillik evliyim esim asi olak istemedi tahlillerine baktiriyorum hepatit b negatif bu bulasma cinsel yolla olmamasi neyi gosterir

  • Eksik tahlil yanıltıcı olabilir. Bu yüzden, eşinizin durumu hakkında kesin bir tespit yapabilmeniz için birlikte bir enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurup hocanın istediği tüm tahlilleri yaptırın. Çıkan sonuca göre aşıya ihtiyaç olabilir ya da olmayabilir. Aşı yaptırması gerekli çıkarsa, yine bir hekim riskleri eşinize anlatmalı. Yaptırmak istemiyorsa, yapacak bir şey yok. Saygı duymak gerekir. Geçmiş olsun…

 8. Merhaba,
  Ben diyaliz teknikerliği 2.sınıf öğrencisiyim.
  Hepatit b taşıyıcısı olduğum için staj yerleri beni kabul etmiyor.Doktordan staj yapabileceğime dair raporum olmasına rağmen hala kabul etmiyorlar.Halbuki bölüm hocam hiçbir sıkıntı çıkmacağını söylediği için, bölüm değiştirmedim.Sonuç olarak özel üniversite olduğu için para ödüyorum ama hiçbir şey öğrenemiyorum.
  Nasıl bir yol izlemem gerekli bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba.

   Şuradaki yazımda ( https://www.meslekhastaligi.net/aids-hiv/ ) ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştığım üzere, herhangi bir aşısının bulunmaması ve çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına rağmen HİV/AİDS için bile herhangi bir çalışma ya da işten çıkarılma engeli “hukuki olarak” yoktur.

   Yine, bu yazıya Ali olarak yorum yazan ve hemşirelik okuyacak olan bir genç arkadaşım da senin sorununun bir benzerini yaşamaktaydı. Bu yüzden lütfen ona verdiğim yanıtları ve paylaştığım bağlantılardaki yazıları dikkatlice oku.

   Kişinin hepatit B taşıyan bir hastadan virüsü kapmaması için aldığı önlemler, ilke olarak, kendisindeki virüsü hastaya ya da mesai arkadaşına bulaştırmasına da engeldir. Hepatit B taşıyan kişiyi çalıştırmayan bir kurum, aynı mantıkla, Hepatit B taşıyan bir hastaya da hizmet vermemelidir. Diğer bir deyişle, bir kurum, taşıyıcıya hizmet vermek istemeyen kendisine bağlı sağlık çalışanını ikna etmek kullanacağı sözlerin aynısını, hepatit b taşıyıcısı stajyer ya da çalışanı işe almamak konusunda kendisine de edebilir, etmelidir.

   Ama, ne yazık ki, tüm bu tıbbi ve hukuki kanıtlara rağmen hepatit b taşıyıcılar çalıştırılmıyor ve suçlu duruma düşmemek için de ya bir neden belirtilmiyor, ya da belirtilen neden taşıyıcılık dışındaki herhangi bir neden oluyor.

   Bu yüzden, yine maalesef, hepatit b taşıyıcıları, kariyerlerini bu talihsiz gerçekler üzerinden yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyorlar.

   Bu vesileyle geçmiş olsun.
   Sevgiler.

 9. hocamm bir gıda firmasında calısıyorum hepatit b taşıyıcı hastalım var iş sözleşmesi ni tek taraflı fesh etsem tazminat hakkımı alabilir miyim tesekkur ler

  • Merhaba İsmail bey.

   Burası bir hukuk sitesi değil ve ben de hukukçu değilim, bu yüzden sizi yanıltmak istemem. Lütfen böyle hayati konularda bir avukattan destek alın.

   Ancak, tıbbi olarak şunu söyleyebilirim ki, Hepatit B taşıyıcılığı gıda işlerinde çalışmaya engel değildir. Çalışmanıza engel olmayan bir sağlık sorunundan kaynaklı işten ayrılmanın ya da işten çıkarılmanın haklı bir fesih doğurup doğurmayacağının değerlendirmesini size bırakıyor ve avukata danışma önerimi yineliyorum.

   Geçmiş olsun.

 10. Hocam ben hepatit b riski olan biriyle korunmalı anal ilişkiye girdim. Ama ilişki sırasında tükürüğü bol miktarda anal bölgeme temas etti. Yani tükürüğünü kayganlaştırıcı olarak kullandı. Bu yolla riskim çok mu yüksek lütfen yardım edin.

  • Merhaba.

   Buradaki en önemli nokta “hepatit b riski olan biriyle” ifadesinin neyi tanımladığı. Kişi hepatit b taşıyıcısıdır ya da değildir. Bunun için de bir an önce bir uzman hekime gidip (mümkünse enfeksiyon hastalıkları uzmanına) gerekli tahliller yaptırılarak Hepatit B taşıyıcısı olup olmadığı kesinleştirilmelidir.

   Hepatit B virüsü miktar olarak en çok kanda ve cinsel sıvılarda bulunur, tükürükte ise bunlara göre oldukça azdır, bu yüzden olağan toplumsal ilişki sınırlarında tükürük bir bulaştırıcı kaynak olarak kabul edilmez.

   Ancak, anal cinsel ilişki sırasında oluşması muhtemel küçük cilt tahrişlerine tükürüğün teması ile konu bir anda kan temasına dönüşerek ciddiyet kazanabilir.

   Bu yüzden, bir an önce gerekli tahlilleri, hatta bu durumda, yaptırmışken, aynı tahlilleri siz de yaptırın. Eğer herhangi bir kaza oluşmamışsa aşılanmayı hemen gündeminize alın. Hepatit B bulaştırıcılığı ve korunması ile ilgili halka yönelik bilimsel yayınların sıkı bir okumasını yaparak bundan sonra hataya fırsat vermeyin.

   Geçmiş olsun.

   • Hocam öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki tek gecelik bir ilişkiydi aynı kişiye tekrar ulaşamam. Ve hepatit b riski derken şunu demek istedim. İlişki sonrası bu kişiyke konuşurken bana uzak akrabalarında hepatit b olduğunu söyledi. Sende varmı diye sorunca hayır bilmiyorum gibi güven vermeyen cevaplar verdi. İlişki sırasında bende herhangi bir kanama yırtılma zedelenme olmadı ilişki uzunda sürmedi.Zaten korundu hep. Biraz içim rahatladı cevabınızla ama sizce kaç gün sonra test olmaya gideyim kimi yer 20-40 gün kuluçka diyor kimi 60 diyor anlamadım test süresini.

    • Kılcal zedelenmelerin olup olmadığından emin olamazsınız. Hepatit B’nin vücuttaki göstergeleri karmaşık bir şekilde oluşur. Bir bulaşma durumunda birinci haftadan itibaren vücutta yükselmeye başlayabilir, ya da aylar sürebilir. Bu yüzden, beklemeden bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun. Geçmiş olsun.

 11. Hocam merhaba ben ilk ve acil yardım öğrencisiyim özel bir hastanede dün staja başladım. Enjeksiyon kadındaydım fakat yeni öğreniyordum o yüzden enjeksiyon yapmadigim için elimde eldiven yoktu. Bir hasta geldi elinden ilaç kutusunu aldım deftere girişini vs yaptım. Yanındaki hemşire ilacı görünce hepatit b li olup olmadığını sordu hastada hepatit b varmış. Hasta çıktıktan sonra ellerimi de yıkadım ama ilacı elinden alırken terlemişse vs bana bulaşmış olabilir mi diye korktum. Bir de hemşiremiz genelde enjeksiyonu yaptıktan sonra kolu bantlayacağı zaman iğneyi sedyeye batırıyor hepatit b hastası bayanda bu işlemi yaptı mı bilmiyorum ama yapmışsa bu şekilde geçme imkanı var mı.?? Üzerimde pantolonum ve beyaz önlüğüm vardı yani bu şekilde elden yada oturduğun yerden geçiş olabilmesi için mevcut.olan bir kesik yada yaraya temas etmesi gerekir.degil.mi

  • Merhaba.

   Sorduğun temas biçimlerinin ne kadar tehlikeli olduğunu basitçe ölçmek mümkün değil. Öte yandan, bir batıcı yaralanma ya da cinsel ilişki kadar riskli olmadığı da açık. Yazımda bunları ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım.

   Ama, koridordaki bir sedyenin kenarındaki kurumamış kana, farkında olmadan, kaşıyarak yara yaptığın elinle temas etmemiş olabilir misin?…

   Diyeceğim o ki, hastayla sürekli yakın ve tehlikeli (bulaşma ihtimali yüksek) temas içinde olan biz sağlık çalışanları için sorduğun soruların yanıtları riske atılamaz. Yani, mutlaka hepatit b bağışıklaması ile çalışmalısın. Üstelik, hepatit b taşıdığı için iş bulmakta zorlanan ya da bulamayan sağlık çalışanı pek çok arkadaşın var.

   Kuşkunu rahatlatmanın yolu ise bir uzman hekime danışarak gerekli tahlilleri yaptırmak.

 12. Şu an 36 yaşındayım.turizm sektöründe Resepsiyonist olarak çalışmaktayım bir zamanlar.2018 yaz sezonunda tam dört tane beş yıldızlı otel ile görüştüm ve ne tesadüftür ki görüştükten sonra hepsi kabul ettiler.fakat bu rahatsızlığını iş verene söyleyip çalışabilir raporu alabilirim dememe rağmen hepsi de beni kapıdan döndürdü.yani sizin anlayacağınız bırakın özel sektör devletin bile umurunda değiliz.ben artık kimseye eyvallahim olmadığını ve bundan sonra geçimimi çöp toplayarak yapacağım.herkese tavsiye ederim.bu arada 2 tane ünv bitirdim iki tane dil biliyorum ve bir sürü sertifikam var.

 13. Hocam merhaba eşim hepatit b taşıyısı .şuan tekstil fabrikasında çalışıyor başka fabrikaya girmek istiyor otomobil parçaları yapan bi fabrika acaba işe alınır mı .

 14. Hocam ben Aşçı olarak 15 yıl bu meslekte çalıştım lakin 2 yıl önce yapılan rutin kontroller sırasında hepatit b taşıyıcısı olduğum tespit edildi ve kıdem tazminatı haklarımı vererek işten çıkarıldım psikolojim bozuldu sıfırdan yeni bir mesleğe başlayamadım 35 yaşındayım biyopsi oldum sonrasında raporlu bir ilaç yazdılar hergun düzenli olarak içiyorum şuan değerlerim çok iyi tekrar mesleğime dönebilir miyim yasal olarak bir engel varmıdır mesleğime aşık biriyim elinden oyuncağı alınmış çocuk gibiyim bilgilendirir seniz çok memnun olurum saygılarımla…

 15. Hepatit b taşıyıcısı olan birinin temiz tırnağının başka birinin kolunu cizmesiyle (kanatmasıyla) diğerine bulasir mi

 16. Hocam belediye mutfağın da çalışıyorum hepatit b tasiyiciyim sadece çalışmama engel mi işten çıkarabilirlermi

 17. Hocam ben Ağız Diş Sağlığı Merkezinde klinikte bilgi işlem personeli olarak çalışmaktayım. Doğal olarak kliniğe hepatit b hastaları da gelmekte ve ister istemez temas halinde olabiliyoruz.fakat hepatit b aşısı olmama rağmen koruyuculuğum yok ve bulaşma tehlikesi var bende endişe içindeyim. Sizce orada çalışıyor olmam riskli mi? Koruyuculuğum olmadığına dair rapor alabilir miyim? Bu konuda Yardımcı olursanız sevinirim.

 18. Hocam hasta ve yaşlı bakım kursundayım 15 güne kadar bitter bende hepatit b taşıyıcı var çalışmak için bakım evine girebilirmiyim?

 19. Hocam merhaba, Yakın gelecekte hepatit b için kesin çözüm bulunacağı taşıyıcılar içinde sorunun kalkacağı söyleniyordu. 3. faz aşamadındalar diye. Bununla ilgili bir düşünceniz var mı? 2. sorum 1998 yılında aşısı bulunan bu hastalığı vucuttan tamamen temizleyememek artık bunun üzerine çok düşülmediği izlenimi verebilir mi? Nasılsa her çocuk mecburen vurulmak zorunda ileride böyle bir risk oluşmayacağı düşüncesiyle ilaç üreticileri bu konuda çalışma hızlarını arttırmış olabilirler mi?

 20. Merhabalar:rnKronik hepatit b hastasıyım.İlaç tedavisine 11 ay önce başlandı. HBVDNA ilk 6 ay içinde negatifleşti fakat Hbsag değeri ilaç kullanmaya başladığımda 3000 küsürler de iken 5000 civarında şu anda.Diğer enzim değerlerim de hiç bir sıkıntı yoktu.Değerler halen normal.Ayrıca sormak istediğim diğer soruda Hbeag negatif Antihbe pozitif nedeni ne olabilir?

 21. Koronadan dolayı yayınlanan genelgede kronik hastalar ibaresinde hepatit b lilerde var ve bende bu genelgeye binaen idari izinli olmak için hepatit b kronik rahatsızlığımı bildirem bir rapor verdim kuruma. Müdür seni burda bundan sonra çalıştıramam dedi. Çalıştığım kurum aile bakanlığına bağlı çocuk evleri, orda çocuklarla birebir görüşmem yok temizliklerine bakmam, yemeklerine tabaklarına kalıklarına dokunmam, sadece çalışanların kontrolünü yapıyorum yani nöbetçi amirim. Sizce müdür bu söyleminde haklımıdır yani ben bu kurumda çalışamazmıyım
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Sanıyorum, müdürünüz, bu korona (Kovid-19) günlerinin gerginliği ve telaşı içinde böyle bir söz söylemiştir. Çünkü, hepatit b hastalarının herhangi bir yerde çalışmasına engel bir yasal mevzuat yok. Öte taraftan bilimsel kanıt da yok. Eğer, yaptıkları işe özgü önlemleri alıyorlarsa her işi yapabilirler. Ancak, pratikte maalesef böyle olmuyor ve kaygılar gerçeğin önüne geçebiliyor. Yasal olarak böyle bir sakınca olmamasına rağmen, başka gerekçelerle kişi işe alınmıyor ya da çıkarılıyor. Yukarıda anlattığınız koşullarda nöbetçi amir olarak çalışan bir kişinin arkadaşları ya da hizmet verdiği kişiler için özel olarak yüksek bir riski yoktur. Diğer bir deyişle, çalışmanıza mesleki olarak bir engel olduğunu düşünmüyorum. Bununla birlikte, buradaki kısıtlı sohbeti yeterli görmemenizi ve bir avukata danışmadan herhangi bir girişimde bulunmamanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 22. Hocam iyi günler
  Bir yıllığına yurt dışına gideceğim ve kanla çalışacağım için kabul aldığım üniversite hepatit b aşısı yaptırmamı istiyor. İlk dozunu geçen ay yaptırdım. İkinci dozunu bu ay yaptırmam gerekiyor. Bağışıklık sistemimi uyarmanın COVID-19 açısından bir sakıncası olur mu? Malumunuz COVID-19 da da artan bir immün yanıt ve sitokin fırtınası oluyor. Kıymetli vaktininizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Fatma hanım. Bence doz tarihini kaçırmadan önce konuyu bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına sormalısınız. Çünkü hem Kovid-19 hem de hepatit B süreçlerine doğal olarak onlar hakimler. Başka bir uzman ya da uzman olmayan kişinin sizi yanıltma ihtimali yüksek olur. İyi günler.

   • Çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Kolaylıklar dilerim.

 23. Hocam hepatit b taşıyıcısı devlet hastahanesinde temizlik gorevlisi olarak çalısabilirmi

  • Hepatit B hastalarının herhangi bir yerde çalışmasına engel bir yasal mevzuat yok. Öte taraftan bilimsel kanıt da yok. Eğer, yaptıkları işe özgü önlemleri alıyorlarsa her işi yapabilirler. Ancak, pratikte maalesef böyle olmuyor ve kaygılar gerçeğin önüne geçebiliyor.

 24. işe giriş için aile sağlık merkezinden rapor istendi aile hekimleri hepatit b tahlilleri ister mi veya sistemde cıkar mı

 25. Hocam iyi günler bir sorum olacak ben hepatit b hastasıyım yeni işe girmek için sağlık raporu alacağım enfeksiyon hastalıkları doktorları çalışabilir raporu veriyorlar mı normalde hbvdna sonucum çok düşük çıkıyor ve enfeksiyon hastalıkları doktorum ilaç kullandırıyor bana değerin düşük diye

  • Merhaba. Kaynakçı olarak çalıştığına göre, az tehlikeli sınıfta bir iş olmadığı için işe giriş raporunu işyeri hekimin verecek, neden enfeksiyon hastalıkları uzmanından rapor alman gerektiğini anlamadım. Normalde, işyeri hekiminin kaynakçı olan bir hepatit b hastasının işe alınmasına bulaştırıcılık yüzünden işe alınmasına engel çıkarmaması gerekir. Belki, hepatit b’nin karaciğere verdiği tahribatın derecesini yüzünden sorun çıkabilir, bunun için enfeksiyon hastalıklarından bunu öğrenmek için rapor isteyebilir. Özetle, kritik bir karaciğer hasarın yoksa, yani tek sorun hepatit b bulaştırıcılığı ise, kaynakçı olarak çalışmanda bir sakınca olmayacaktır. Ama işyerlerinin hassasiyeti çok hastalıklı olabiliyor ülkemizde maalesef. Geçmiş olsun.

 26. Meslegim kaynakçıyım hocam özel sektörde çalışacağım mekanik işi

  • Sanıyorum, Kovid-19 için soruyorsunuz. Kendi hastalığınızın Kovid-19 nedeniyle idari izinli sayılıp sayılmadığını yalnızca e-nabız üzerinden öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 27. hocam hepatit b yim ama tedavi görmüyorum.ilerde ne olur. E Nabızda covid 19 için riskli bir hastalığınız yok çıktı.46 yaşında öğretmenim.25 yıldır bu hastalığım devam ediyor.endişeliyim…

  • Merhabalar hocam hepatit b taşıçısıyım ve şu anda ıraktayım beni sınır dışı etçekler ne yapmam gerekiyor bende hiç bi belirti yok hasta. Falanda degilim ne yapmam gerekiyor hocam açil cevap çok teşekkür

   • Irak’ın konuyla ilgili yasal mevzuatını bilmiyorum. Konu hakkında bilgi sahibi bir avukat ya da konsolosluk ile bağlantı kurmalısınız. Geçmiş olsun.

 28. Hocam merhaba. Ben kamuda çalışıyorum büro memuru olarak. Yeni hepatit b taşıyıcısı olduğumu öğrendim. Bu sorun oluşturur mu? Şimdi bunu bildirmek zorunda mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba. Yazımda da anlatmaya çalıştığım gibi, ilke olarak hepatit b çalışmaya engel değil, büro işleri için hiç değil. Ancak hem çalışma arkadaşlarınız hem de amirleriniz kaygı duyacaktır. İşe giriş formunuzda hastalıklarınız ile ilgili doğru beyan verme yükümlülüğünüz var. Normalde şöyle olmalıydı: “Siz hepatit b taşıyıcısı olduğunuzu beyan edersiniz, işyeri hekiminiz de çalışmaya engel bir durumunuz olmadığı için raporunuzu onaylar, işvereni ilgilendirmediği için de konuyu iletmez, sizin düzenli takibinizi yapar.” Ama gerçek hayatta işler böyle yürümediği için insanların çoğu beyan etmemeyi seçiyor… Geçmiş olsun.

 29. evet hocam haklısınız. Bende tesadüfi olarak yeni öğrendim. 5 yıldır kan veriyorum hiç ona bakmıyorlardı. Bu kadar ciddi bir şey için niye bakmazlar ki. Doktorum ilaç vermedi sadece kontrol verdi. Ama bunu nasıl anlatacağım ki. Şimdi herkes kaygı duyacak. Formlarda okuyorum hep söylediklerinde insanlar onlardan uzaklaşmış. Şu pis mikropun nasıl bulaştığıyla mı insanlarla mı uğraşacağız bilmiyorum. Ama oda arkadaşlarıma söyledim. Cevabınız için çok teşekkürler.

 30. Merhaba Hocam;

  Yaklaşık 25 yıl önce hepatit b aşısı oldumve en son 2 ay önce yaptırdığım testte Anti-HBs 300 mlU/ml idi. Sanırım hala aşının koruculuğu devam ediyor. 1 ay önce de yeni kız arkadaşımla 1 hafta tatil yaptık ve bu süre zarfında cincel birliktelik olmamakla birlikte çok sık öpüştük. Kendisi, zaman zaman dişeti kanamaları olduğundan bahsediyordu. Aşının koruyuculuğu yeterli mi? Başka almam gereken önlem var mı? Aşının koruyuculuğuna rağmen enfekte olma riskim var mı? Şu anda ne yapmayalım? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 31. Kronik viral hepatit b, delta ajansız şeklinde hastalığım var e nabız sistemi idari izin belgesi üretmiyor ama kronik hepatit, tanımlanmamış seklindeki hastalığa idari izin belgesi oluyor bu iki tanının arasındaki fark nedir ? Raporlu ilacım var her gün kullanıyorum meslek öğretmeniyim çok endişeliyim enfeksiyon doktorunun covid 19 idari izin verme yetkisi var mı?

  • Ridvan bey merhaba ayni hastaligi 20 senedor yasayan ve ilac kullanan biriyim. Ben de ogretmenim ve nasil bir coum bulacagimizo bilmiyorum. Eger bir cozum bulduysaniz bilgilendirir misiniz? Cok gecmis olsun..

 32. Merhaba anti hcv testim iki ayri hastanede pozitif cikti dusuk titre 3.17 degisik 4 hastanede daha yaptirdim negatif hcv rna yaptirdim o da negatif yalanci pozitiflik dedi doktorum.benim merak ettigim şu yalanci pozitiflik de inaktif tasiyici olarak anilir mi hepatit b de ki gibi cevap verirseniz sevinirim

  • Merhabalar
   Hepatit-b taşıyıcısının ben hocam
   Özel sektörde çalışıyorum vardiyalı olarak gece vardiyasında çalıştığımda kendimi yorgun ve bitkin düşüyorum
   Sabit gündüz çalışmak için rapor alabilir miyim

 33. Hocam ben isitme engelliyim 2018 engelli kpss sinavi ile kara kuvvetleri komutanligina mal sorumlusu kadrosuna yerlestim fakat saglik raporu almaya gittgim hastanede dahiliyeye verdigim kanda hepatit b var diye enfeksiyon birimine yolladilar ordada tahlil yapildi ve hepatit b var diye rapora memur olamaz diye yazdilar ve bu sansi elimden aldilar dava acabilirmiyim hakkimi geri verirler mi

 34. hocam meraba çok iyi açıklamışsınız ağzınıza sağlık.
  teşekkür ederiz
  Benim sormak istediğim bişey var.
  Hepatit B kronik hastayım şu anda e nabızdan rapor geldi işten idari izinliyim.Aynı zamanda dalak ve karaciğer büyümesi var trombosit değeri genelde 110-115 arası oluyor ilaç kullanırsam 150 ye kadar çıkıyorum.Ama güç kaybı ve nefes sorunu yaşıyorum.iş yeri hekimi kanaat raporu yazdı hastane gastroloji bölümü ağır işlerde çalışması uygun değildir raporu yazdı fakat işyeri çağrı merkezinde çalışmakta zorlandığımı belirtmeme rağmen daha uygun bir yere vermiyor sizce ne yapabilirim?

 35. hocam merhabalar hepatit b taşıyıcısıyım hiç bir ilaç kullanmıyorum düzenli taküpte yaptırmıyorum şuan bi işe başvuru yaptım iş yerinden başvurumu kabul ettiler ben hastalıgımdan bahsetmedim özel bi sektörde çaycı olarak başlıyacagım benden saglık raporu istediler portör içerikli bi rapor istediler sonuçlarım henüz çıkmadı çıkınca işe başlıyacagım ben çok kaygılıyım portör muayenede hepatit b çıkarmı çıkarsa almazlarsa ne yapmalıtım

  • Merhaba. Portör taramalarında normalde hepatit B ile ilgili bir şey istenmez. Eğer firma özellikle hepatit ile ilgili bir test istememişse ortaya çıkmayacaktır. Çıkarsa ve almazlarsa yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. İşyerleri gerekli önlemleri alarak çalıştırmak yerine, sizin durumunuzdaki kişileri işe almamayı tercih ediyorlar.. Ancak konunun önemli bir diğer yanı, taşıyıcı olmanıza rağmen, takibinizi yaptırmamanız. İş durumu ne olursa olsun, en kısa zamanda bir enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurun ve düzenli aralıklarla kontrolünüzü yaptırın. Geçmiş olsun.

 36. Merhaba hocam aşçı yardımcı olarak atanan biri heyet raporunda hepatit b taşıyıcısı olduğundan aşçı yardımcısı olarak çalışamaz ibaresi var bu yapilabilirmi

  • Sağlık heyet raporları kişinin o işi yapmasındaki fiziksel ve ruhsal yeterliliği göz önünde bulundururlar. Kişinin bulaştırıcılık nedeniyle bir işi yapmasını engellemek bir heyet raporunun konusu olmasa gerektir ve ben böyle bir heyet raporu görmedim. Böyle bir raporu haklı çıkaracak özel bir mevzuat vardır belki, ama ben bilmiyorum, duymadım. Keza, gerekli önlemler alındığında, hepatit b taşıyıcısı kişinin aşçı yardımcısı olarak çalışmasında bir engel de yoktur. Geçmiş olsun.

 37. Hocam merhabalar.ben hepatit b taşıyıcısı. İbb ye guvenlik gorevlisi olarak gireceğim ama saglik raporunda hbsag pozitif çıkarsa ise alırlar mı .yönetmelikte acaba bu konuyla alakalı yazıyor mu. Sizden ricam ne olur yardımcı olur musunuz zor durumdayım şuan hocam. Tesekkurler

 38. Hocam merhaba ben Ameliyathane teknikerliği okuyorum staj için heyet raporu hazırlarken hepatit b taşıyıcısı oldugumu öğrendim bu hastanede staj yapmama engel bi durum mu ? Veyatta çalışmama

   • Merhaba hocam
    HepatitB taşıyıcısı bir hasta devlet kurumunda gece çalışmaya engel mi?
    Uzun süre bunu araştırıyorum, yardımcı olursanız çok memnun olurum

    • Hepatit B hastalarının herhangi bir yerde çalışmasına engel bir yasal mevzuat ve bunu iddia eden bilimsel kanıt da yok. Eğer, yaptıkları işe özgü önlemleri alıyorlarsa her işi yapabilirler. Ancak, pratikte maalesef böyle olmuyor ve kaygılar gerçeğin önüne geçebiliyor… Gece çalışma kısmı ise biraz daha karışık, çünkü hepatit b hastası kişinin karaciğer hasarının şiddeti bazı çalışma kısıtlamalarını (gece çalışma da dahil) gerektirebilir. Çok teknik bir konu.. Geçmiş olsun..

 39. Hocam ulusal bir markette kasap olarak çalışan biriyim kronik hepatit b hastasıyım mesleğim işimi yapmaya engel midir tüm haklarımı alıp işten ayrılabilir miyim

 40. Merhaba hocam bende hepatit b oldum .erkek arkadaşıma bulaştı bulaşıcı olduğunu bilmiyordum..hastanede yatması gerekiyorsa kaç gün yatar

 41. Hocam merhaba 5 yıldır hepatit b hastasıyım. Doktorum değerlerim yüksek olmadığı için, ilaç kullanımını uygun görmedi. Ara sıra sivilce vs. elimdeki kanı ve meniyi alkolsüz ıslak mendille siliyorum. Sizce o sildiğim elle birine dokunsam hala virüs bulaşır mı? Ya da birinin koluna dokunsam oda eliyle bilmeden o dokunduğum bölgeyi yarasına sürse bulaşır mı? Dezenfektan ya da kolonya virüsü öldürür mü? OKB hastası olmak üzereyim titizlik başladı:(. Sadece elimizi suyla yıkamak yetmiyor mu? Elbisemizde kurusa kan başka elbiseye geçer mi?

Yorumlara kapatıldı.