Çalışan kadınlar yüksek topuklu ayakkabı giymek zorunda mı?

Kadınlar, işveren istiyorsa, çalışırken yüksek topuklu ayakkabı giymek zorunda mı? İngiltere’deki bu tartışmaya yeni bir bilimsel araştırma yanıt verdi.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek kadını erkeklerin ya da kendi gözünde daha çekici gösterir mi?

Yüksek topuklu ayakkabı giymek sağlığa zararlı mı?

Kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymeleri kendi isteklerinden mi, yoksa sosyal çevrelerinin beklentilerinden mi kaynaklı?

Kadınların çalışırken yüksek topuklu ayakkabı giymesi, yapılan işin niteliğinden kaynaklı olarak, bir zorunluluk olabilir mi?

Kasım 2015’te, bir resepsiyonist kadın çalışırken yüksek topuklu ayakkabı giymek istemediği için işvereniyle hukuki sorun yaşadığı için konu İngiltere’de çok ciddi tartışmalara neden oldu.

İşverenin kadın çalışanından yüksek topuklu ayakkabı giymesini istemesini yasaklayan bir yasa teklifi verildi, yüzbinlerce imza toplandı.

İngiltere hükümeti yasa teklifini reddetti ama konuyu önemsediğini belirtti.

Bu Ağustos ayının başında yayınlanan yeni bir araştırma tam da bu konuyu ele alıyor ve evrensel tartışmaya önemli bir katkı sunuyor.

Aberdeen Üniversitesi’nden araştırmacılar yüksek topuklu ayakkabı giymekle ilgili ilk ve en geniş ve sistematik incelemeyi gerçekleştirdiklerini ileri sürerek araştırma sonuçlarını yayınladılar.

İnceleme sonucunda yüksek topuklu ayakkabı giymenin çekiciliği arttırdığı, bununla birlikte, Halluks Valgus ve kas-iskelet sistemi ağrıları gibi kesin ve açık sağlık zararları olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan bilim insanlarının bu konudaki önerisi şu:

Kadına fiziksel zararı olan bir şeyin giyilip giyilmemesi konusunda kadınlar zorlanmamalıdır!

[box type=”note” size=”large” style=”rounded” border=”full”]Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.[/box]

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*