Çağrı merkezi tehlike sınıfı değişti

“Az tehlikeli” olan çağrı merkezi tehlike sınıfı, Danıştay’ın kararı ile “tehlikeli” olarak değiştirildi. Konu çalışanları yakından ilgilendiriyor.

Konuyla ilgili olarak İSGGM bir duyuru yayınladı. Duyuruda şöyle denildi.

82.20.01: Çağrı merkezlerinin faaliyetleri” NACE kodu ile “AZ TEHLİKELİ” sınıfta faaliyet gösteren işyerlerinin, tehlike sınıfının “TEHLİKELİ” sınıfa dönüştürülmesine  ilişkin  Danıştay 10. Dairesinin Esas No: 2017/998 Karar No:  2019/4369  sayılı kararına istinaden, anılan kodun tehlike sınıfı İSG-KATİP’te “TEHLİKELİ” olarak değiştirilmiştir.

Bu kapsamda; bahsi geçen NACE kodu ile faaliyet göstermekte olan işyerlerinin İSG-KATİP’te kayıtlı sözleşmelerini kontrol ederek eğer gerekliyse bu sözleşmeleri mevzuatta belirtilen şartlara uygun şekilde güncellemeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.”

Karar çalışanları yakında ilgilendiriyor. Çünkü İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında verilen pek çok hizmet, işyerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre belirleniyor.

Örneğin, tehlikeli sınıfa geçince, çağrı merkezi çalışanlarının aldığı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı hizmet süreleri 2 katına çıkacak. Çalışanların sağlık muayeneleri 5 yılda bir değil, 3 yılda bir yapılacak. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri 3 yılda bir değil, 2 yılda bir verilecek.

(31.12.2019)

Çağrı Merkezi Elemanı (Müşteri Temsilcisi) meslek hastalıkları

İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*