Beslenme dostu ve fiziksel aktiviteyi destekleyen işyerleri

Sağlık Bakanlığı gerekli koşulları sağlayan işyerlerine Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri belgesi verecek.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nda yer alan hedeflerden biri de “Gıda güvenilirliği, obezite, çevre sağlığı gibi konularda çok paydaşlı sağlık sorumluluğu modeli güçlendirilecektir.” olarak ifade edilmişti.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri programı organize edildi. Program kapsamında, başvuran ve gerekli şartları sağlayan işyerlerine Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri belgesi verilecek.

Belge almak için başvuracak işyerlerinin sağlaması gereken önkoşullar ise şöyle:

  • 6331 Sayılı Kanun kapsamında bir iş yeri olması durumunda iş yerinde iş sağlığı hizmetleri sağlanmaktadır.
  • İş yerinde beslenme ve fiziksel aktivite konularında sağlığı destekleyen etkinlikleri kapsayan politika geliştirilmiş, amaç ve hedefler belirlenmiştir.
  • İş yerinde içilebilir suya (içilebilir çeşme suyu, su sebili, hazır su vb.) kolay ulaşım sağlanmakta ve su ile ilgili kısımların bakım ve temizliği yapılmaktadır.
  • Doymuş yağ, şeker, tuz ve enerjisi yüksek besinlerin firma reklamlarına (ürün fiyat afişi, dolap, şemsiye vb.) yer verilmemektedir.
  • İş yerinde kantin vb. var ise bu alanlarda;
    • Taze/ kuru meyve satışı yapılmaktadır.
    • Doymuş yağ, şeker, tuz ve enerjisi yüksek besinlerin firma reklamlarına (ürün fiyat afişi, dolap, şemsiye vb.) yer verilmemektedir.

 

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*