Beğenilmeyen işyeri yemekleri neye yol açıyor?

Tokat’ın bir ilçesindeki tekstil fabrikası işçilerinin beslenmeleri hakkında yapılan bir araştırma işyeri yemeklerinde hijyen, lezzet ve çeşitliliğin altını çizdi.

Besinler süt ve süt ürünleri grubu; et, yumurta, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar grubu; ekmek ve tahıllar grubu ile sebze ve meyve grubu olmak üzere dört temel gruptadır.

İnsan sağlığı için gerekli besin maddeleri her bir gruptan yeterli ve dengeli bir biçimde alınmalıdır. Bu yapılırken de kişinin yaşı, cinsiyeti, ne kadar hareket edip kas gücü harcadığı, hasta olup olmadığı gibi noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm günün üçte birinin, gündüzün ise yarısının geçirildiği işyerlerindeki çalışma koşulları ve işyeri tarafından sağlanan besinler beslenme açısından çok önemlidir.

Bir ofis çalışanı ile fabrika işçisinin enerji ihtiyaçları nasıl aynı değilse, yerin altında güneş görmeden çalışan bir madenci ile güneşin altında tarlada çalışan işçinin D vitamini ihtiyacı, ya da öğle yemeğinde yenilen tatlı ile gece vardiyasında yenilen tatlının göbekte yağlanma yapma etkisi aynı değildir.

İşçilerin yetersiz ve dengesiz beslenmesi güçsüzlük, dikkat ve odaklanmada azalma, kolay hastalanma, şişmanlık gibi sorunlara neden olabilir. Bunlar aynı zamanda iş kazası ve meslek hastalıklarını da kolaylaştırabilir.

Diyetisyen Burcu Şentürk tarafından Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisans Programı tezi için yapılan bir araştırma mesleki sağlık ve beslenme konusunda önemli noktaların altını çizdi.

Araştırma Aralık 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında, Tokat’ın bir ilçesindeki tekstil fabrikasında çalışan 405 (166 erkek, 239 kadın) işçi ile yapıldı. Fabrikada gündüz ve vardiyasız çalışılmaktaydı.

Çalışma için işçilerin evdeki ve işyerindeki günlük beslenme durumları, günlük hareket durumları gibi özellikler araştırılıp belirlendi. Ayrıca bizzat araştırmacı tarafından işçilerin vücutlarıyla ilgili önemli ölçümler yapıldı.

Çalışma sonucunda, her 10 işçiden 8 tanesinin öğün atladığı, öğün atlayan işçilerin yarısının ise atladığı öğünün kahvaltı olduğu ortaya çıktı. Bu durum işyerinde yenilen öğle yemeklerinin önemini daha da artırmaktadır.

İşyerinde verilen bir öğün yemeğin işçilerin günlük enerji gereksinimlerinin en az yarısını karşılaması beklenir. Çalışmada, öğle yemeğinden alınan enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve posanın karşılaması beklenen miktara genel olarak ulaşmadığı ortaya çıktı. Ayrıca, işçilerin tüm gün besinlerden aldığı enerjinin tüm gün harcadığı enerjiden anlamlı derecede düşük olduğu ortaya çıktı.

İşçilerin büyük çoğunluğu günde en çok 1 ara öğün yapıyordu. Ara öğün yapan her 10 işçiden 6’sı ise abur cubur denilebilecek çikolata, kola, bisküvi, tost gibi şeyler tüketmekteydi.

Tekstil fabrikasında çalıştıkları süre boyunca her 100 işçiden 45’inin ağırlığının değişmediği, 39’unun azaldığı ve 16’sının arttığı tespit edildi.

Özetle, genel olarak iyi beslenemeyen işçilerin beslenmesine işyerindeki yemekler de yeterince katkı sunamadığı için işçilerin günlük harcadıkları enerji yemek ile aldıkları enerjiden fazla olmaktadır. Bunun uzun bir süre devam etmesinin sonucu ise kilo kaybıdır ve araştırmada çıkan kilo kaybının nedeni bu olabilir.

Elbette tek bir araştırma ile bunlara karar vermek mümkün değil. Ama başka bir nokta da bu kilo kaybının nedenini açıklayabilir.

Her 10 işçiden ancak 1 tanesi işyerindeki yemeği beğenirken, geri kalan 9 tanesi ya bazen beğeniyor ya da hiç beğenmiyor. Yemeklerin en çok beğenilmeme nedenleri ise sırasıyla “sık sık aynı yemeklerin çıkması“, “hijyeninden endişe duyulması” ve “tadının beğenilmemesi“.

Yani, işyerindeki yemekten alınan besin maddelerinin az olmasının nedeni aslında o yemeğin hiç ya da yeterince yenmemesi olabilir.

(09.11.2017)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*