Baret 100 yaşında!

Ticari kullanım için üretilen ilk işçi bareti Hard Boiled Hat için 1919’da patent alınmıştı. Baret 100 yıldır işçileri beyin hasarına bağlı ölümden koruyor.

Çalışırken bir şey başınıza düşebilir ya da siz düşünce başınızı çarpabilirsiniz. Baret bu gibi durumlarda beyin hasarı ihtimalini azaltmak ve işçinin hayatta kalmasını sağlamak için kullanılan kişisel koruyucu donanımdır.

Ticari kullanım için üretilmiş ilk baret fikrinin sahibi 1898’de Edward Dickinson Bullard tarafından ABD, San Francisco’da kurulan ve madencilik donanımları satan bir aile şirketi olan ED Bullard Company‘dir.

Şirket kurucusunun oğlu EW Bullard, madencileri kafalarına düşen şeylerden korumak için bir başlık üzerinde çalışırken, 1. Dünya Savaşı’nda giydiği savaş başlığından esinlenerek baret fikrine ulaşır.

1919’da patentini aldığı bu yeni başlığa, üretim sürecinde buharlanmış kanvas, tutkal, deri bir şapka siperi ve siyah boya kullanıldığı için Hard Boiled Hat (Haşlanmış Sert Şapka olarak çevrilebilir) adını verir. Ki bugün barete İngilizce’de genel olarak “hard hat” (sert şapka) denmektedir.

İlk “baret kullanma alanı”nın neresi olduğu konusu ise ABD’de tartışmalıdır. Bazı araştırmacılar bu soruya Hoover Barajı inşaatı (1931) derken, bazıları ise Golden Gate Köprüsü inşaatı (1933) yanıtını vermektedir.

Baret bugünkü haline aşama aşama gelirken, ihtiyaçlara göre madde, şekil ve eklenti değişiklikleri geçirdi. Örneğin,  1930’lu yıllarda üretilen alüminyum baretler çok hafif ve uzun ömürlüydü, ama elektrik işiyle çalışanlar tarafından kullanılamıyordu. Çünkü alüminyum çok iyi bir iletkendir.

Baret tarihi aynı zamanda işçi sağlığı ve güvenliği tarihidir, ve baret güvenlik ve konforun farklı kombinasyonlarıyla bundan sonra da işçi sağlığına hizmet etmeyi sürdürecektir.

İyi ki doğdun baret! Nice 100 yaşlara!

(16.12.2019)

Son Güncelleme Tarihi 13-07-2021, 12:13

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*