Avrupa İyi Uygulama Ödülleri Yarışması için ülkemizden başvurular başladı

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı’nın (EU-OSHA) ‘2020-2022 Sağlıklı İşyerleri Yükü Hafifletir: Kas- İskelet Sistemi Hastalıkları’ kampanyası kapsamında gerçekleştirdiği iyi uygulama ödülleri yarışmasına ülkemizden başvurular kabul edilmeye başlandı.

Konuyla ilgili olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün (İSGGM) yaptığı duyuru şöyle:

Bilindiği üzere, Genel Müdürlük olarak, iş sağlığı ve güvenliği konularında uluslararası birçok kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kurumlardan birisi de Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı’ dır (EU-OSHA). 2005 yılından bu yana Ajans’ın ülkemizdeki odak noktası Genel Müdürlüğümüz ’dür.

Sağlıklı İşyerleri Kampanyaları, Ajans’ın temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. Ajans 2020-2022 yılları kampanyası için çalışanların kas-iskelet sistemi hastalıklarını konu edinen “Sağlıklı İşyerleri, Yükü Hafifletir” temasını belirlemiştir. Söz konusu kampanya kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerden biri de işyerlerinde iyi uygulamaların özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen “Avrupa İyi Uygulama Ödülleri Yarışması” dır.

Ajans yarışma kapsamında sosyal diyaloğun ön plana çıktığı İSG yönetiminde bütüncül yaklaşım sergileyen, hem işverenlerin hem de çalışanların kas-iskelet sistemi hastalıklarını önlemek için işbirliği içerisinde olduğu örnekler aramaktadır.

İlgililik, odak, önlemlerin kapsamı, yönetimin katılımı, çalışan katılımı, uygulama, elde edilen iyileştirmeler / kazanımlar, danışma, sürdürülebilirlik, mevzuata uygunluk, aktarılabilirlik, yenilik, detaylı bilgi, netlik, zamanındalık ve fikir birliği Ajans’ın kazananları belirlerken dikkate aldığı kriterlerdir.

Yarışmaya; çalışan sayısı bakımından her büyüklükteki işletmeler veya kuruluşlar, eğitim verenler ve eğitim camiasında yer alanlar, meslek birlikleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ve OSGB’ler başvuru yapabilmektedir.

Avrupa İyi Uygulama Örnekleri Yarışması’na katılmak için Türkçe ve İngilizce başvuru formlarının doldurularak iyi uygulamaya örnek olacak video, fotoğraf vb. gibi ekleri ile beraber 03.09.2021 tarihine kadar isgiyiuygulama@ailevecalisma.gov.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.”

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgilere ve formlara İSGGM sitesinden ulaşılabilir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*