At bakımı işçilerinde solunum sorunları

At çiftliği işçileri arasında yapılan bir çalışma ahır ve benzeri ortamlarda at bakımı ile ilgilenen bu kişilerin solunumla ilgili sorunlarını araştırdı.

At ve diğer çiftlik hayvanı barınaklarındaki toz genellikle hayvan deri döküntüsü, bakteri, talaş, metal parçaları ve kum gibi maddeler içerir. Ahır içindeki ya da çevresindeki bu tozun içindeki maddeler kazayla solunduğunda akciğerlere zarar verebilir.

At çiftliklerinde çalışan Latin Amerikalı işçilerin solunum durumları bir araştırmaya konu oldu.

John C. Flunker, Jessica Miller Clouser, David Mannino ve Jennifer Swanberg tarafından yapılan araştırma Amerikan Endüstriyel Tıp Dergisi’nde yayınlandı.

Meksikalı ve çoğunluğu erkek 80 at çiftliği işçisine anket yapıldı ve ardından üfleme testi denilen solunum fonksiyon testi uygulandı.

Araştırma sonuçları şunlara işaret etti…

Her 10 kişiden 8’i son bir yıl içinde solunumla ilgili şikayetler yaşadığını söyledi.

Her 10 kişiden 3’ünün solunum testi sorunlu çıktı.

Bununla birlikte her 10 kişiden yalnızca 1 tanesi solunum koruyucu maskelerini düzenli olarak kullandığını söyledi. Kalan 9 kişi ise nadiren kullanıyordu.

[box type=”note” size=”large” style=”rounded” border=”full”]Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.[/box]

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*