Aşısız işçilerin her hafta PCR testi vermesi sonlandı mı

İçişleri Bakanlığı’nın “PCR testi taramalarına gerek olmadığı” hakkındaki genelgesi işverenler ve işçilerde kafa karışıklığı yarattı.

Sağlık Bakanlığı 14.01.2022 tarihli rehber değişikliği ile PCR testi hakkında önemli bir değişikliğe gitti. Bu değişikliğe göre, hatırlatma dozu yapılmamış veya son 3 ay içerisinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler​ ​bir Kovid-19 hastasına yakın temaslı olması durumunda, 7 gün karantinaya alınacak ama herhangi bir belirti göstermediği durumda PCR testi yapılmadan karantinası sonlandırılacak.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı 15.01.2022 tarihli genelge ile PCR testi zorunluğu hakkında açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanlığı genelgesinde “Bakanlığımızca yayımlanan ilgi (a) ve (b) Genelgelerimizin tüm hükümleri ile ilgi (c) Genelgemizin 3’üncü maddesinin uygulamadan kaldırılmasına karar verilmiştir.” denildi.

İlgi (a) genelgesi aşısız kişilere toplu etkinlik ve toplu ulaşımdan önce PCR testi sorgulaması zorunluluğu getirmişti. İlgi (b) genelgesi aşısız öğretmen, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeline haftada iki kez PCR testi sorgulaması zorunluluğu getirmişti. İlgi (c) genelgesinin 3. maddesi ise sinema ve tiyatro salonlarına girişte PCR testi sorgulaması uygulamasının sürmesine karar vermişti.

İçişleri Bakanlığı’nın bu genelgesinin ardından, bir süredir uygulanmakta olan, aşısız işçilerin her hafta işyerine PCR testi sonucu iletmesi zorunluluğun kalktığı yorumları yapıldı.

Buna gerekçe gösterilen şey ise İçişleri Bakanlığı genelgesindeki “Sağlık Bakanlığının değerlendirmelerini içeren ilgi yazıda… aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden.. tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara.. PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.” ifadesidir.

Ancak İçişleri Bakanlığı bu ifadesi ile “tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara PCR testi ile tarama yapılmasına gerek kalmamıştır” demiyor; Sağlık Bakanlığı’nın yazısının böyle bir anlam içerdiğinin bildirildiğini ifade ediyor; ardında da iptal ettiği genelgeleri sıralıyor. İptal ettiği genelgeler arasında ise kamu ve özel işyerlerinde, çalışanlara PCR testini zorunlu tutan bir genelge ya da madde yok.

Zaten, aşı olmamış işçilerden haftada bir kez PCR testi yaptırmasının işveren tarafından istenebileceğine dair resmi yazı İçişleri Bakanlığı tarafından değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından hazırlanmıştı.

Bu yüzden hem işverenler hem de işçiler haftalık PCR testi zorunluluğunun devam edip etmediğini merak ediyor ve ÇSGB’den konuyla ilgili bir açıklama bekliyorlar.

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*