Aşılı çalışanda Kovid-19 belirtileri ortaya çıkarsa PCR testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı Covid-19 rehberini güncelledi. Koronavirüs aşısı olduğu için riskli sayılmayan kişilere, belirti gösterirse, test yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan Covid-19 rehberi güncellendi.

Daha önce, laboratuvarda doğrulanmış Kovid-19 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina uygulanmıyordu. Yalnızca, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanıyordu.

Son güncelleme ile Koronavirüs aşısı yaptıran kişilerle ilgili önemli bir değişiklik yapıldı.

Buna göre, aşılı olması nedeni ile temaslı kabul edilmeyen kişilerde aşılamadan sonra geçen süreye bakılmaksızın Kovid-19 uyumlu belirtiler gelişmesi durumunda PCR testi yapılacak.

PCR testinin pozitif çıkması durumunda karantinaları ve tedavileri Sağlık Bakanlığı rehberlerine uygun şekilde yapılacak.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.