Aşçılıkta ani ölümlere dikkat!

TAFED Basın Yayın Kurul Başkanı ve AKPAB Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kızıları katıldığı bir TV programında aşçılık riskleri hakkında konuştu.

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Basın Yayın Kurul Başkanı ve Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kızıları konu hakkında şunları söyledi:

“Benim daha önceden aşçılığın ağır meslek grubuna alınması ve aşçıların 5 yıl önce emekli edilmesi ile ilgili yazılarım da var.

Bizim mesleğimiz çok stresli. Stres zaten önce mideye vurur. Mide zaten bütün hastalıkların başlangıç yeridir. Bu da kalp krizi gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Mutfaklar genelde alt kattadır ve havalandırmaları yetersiz olur. Yemeklerden çıkan yağları direkt olarak soluyoruz. Bu da direkt kalp ve damar hastalıklarına neden oluyor.

Mesleğimizde görevli kişilerin ani ölümleri hep bu gibi nedenlerden kaynaklanıyor.

Sosyal medya üzerinde hazırladığımız taziye mesajlarına ne yazık ki yetişemiyoruz. Mesleğimizde bu tür kayıplarımız çok fazla.

Kalp krizinden dolayı genç yaşta kaybettiğimiz meslektaşlarımız da var. Bu da çalışma şartlarımızın ağırlığından kaynaklanıyor.

Ekiplerimiz yemek çıkarmaktan yemek yemeye fırsat bulamazlar. Genel de aç olurlar. Ayak üstü yerler çünkü böyle çalışmaya alıştık. Bu da bizim mesleğimizin cilvelerinden.”

Anket

Enflasyon ve döviz kuru artışından sonra işyerinizde dağıtılan KKD'lerin kalitesi düşürüldü veya sayısı ya da verilme sıklığı azaltıldı mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*