Ankara EGO şoförlerinin psikolojisi

Ankara belediyesinin bir otobüs şoförü “psikolojim bozuldu” diyerek yolcuları indirmişti. EGO şoförlerinin stresleri bir araştırmaya konu oldu.

Otobüs şoförlerinin psikolojik durumu yalnızca kendi mesleksel sağlıklarını değil, aynı zamanda taşıdığı yolcuları da ilgilendirir.

Bu yılın Mayıs ayında, Ankara‘da bir EGO belediye otobüsü şoförü, bir yolcunun kendisini taciz etmesi üzerine, aracı sağa çekmiş, yolculara “Arkadaşlar psikolojim bozuldu benim. Arabadan inin, başka arabaya binin, ben buradan hastaneye geçiyorum. Bu stresle gidersem kaza yaparım, sizin canınıza mal olurum.” demiş ve aracı boşaltmıştı. Olay özellikle sosyal medyada uzun süre konuşulmuştu.

Eylül ayında yayınlanan bir araştırma EGO şoförlerinin iş stresi ya da mesleksel stres de denilen örgütsel streslerinin nedenlerini, diğer bir deyişle çalışma ortamında maruz kaldıkları stres kaynaklarını inceledi.

EGO Genel Müdürlüğü’nden Mehmet Zennur Gürbüz ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden Göknur Arzu Akyüz tarafından, 2016 yılında yapılan çalışma için Ankara’daki tüm EGO şoförlerine (2137 kişi) ulaşıldı ve geri dönüş yapılan 1554 anket çalışma için incelendi.

EGO şoförlerinin iş streslerinin en büyük nedeni “maaş (ücret) adaletsizliği ve/veya düşüklüğü” çıktı. Şoförlerin ilk 5 stres nedeni sırasıyla şöyle:

 • Maaş (ücret) adaletsizliği ve/veya düşüklüğü
 • Yolcuların zorbalık yapması, sözlü tacizde bulunması ve/veya şiddet uygulaması
 • Hizmet sözleşmesinin yenilenmemesi/işten çıkarılma korkusu
 • İnsanlarla ve problemlerle sürekli uğraşmak
 • Vatandaş memnuniyetsizliği ve şikâyet edilme korkusu

İş stresinin bölgelere göre dağılımında en yüksek stres 1. Bölge şoförlerinde çıktı. Bölgelere göre iş stresi dağlımı ise şu sırayla çıktı:

 • 1. Bölge (Altındağ, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerine hizmet verilmekte)
 • 2 Bölge (Altındağ, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerine hizmet verilmekte)
 • 4. Bölge (Keçiören, Altındağ, Pursaklar, Çubuk, Akyurt, Kalecik ve Yenimahalle İlçelerine bağlı Aktepe, Uyanış, Subayevleri, Altınpark, Güneşevler, Solfasol, Baraj ve Hasköy semtleri ile Varlık, İskitler, Vakıf, Kutuören, Güzelyurt, İkipınar, Sirkeli, Abadan, Karacaören, Karaköy, Güzelhisar, Altınova, Doğanoluk ve Çınar Mahallelerine hizmet verilmekte)
 • 3. Bölge (Mamak, Altındağ (bir kısmı), Elmadağ, Yeşildere, Yakupabdal, Kızılay, Beşevler, Karapürçek, Kıbrısköyü, Çankaya (bir kısmı), Kırkkonaklar, Aşağı Ayrancı, Hasanoğlan, Lalahan semtlerine hizmet verilmekte)
 • 5. Bölge (Etimesgut, Sincan, Kazan, Kızılcahamam, Ayaş, Çankaya ( Koru Mh. – Beytepe Mh. – Ümitköy Mh. ) ve Yenimahalle (Susuz Mh. ) İlçelerine bağlı semtlere hizmet verilmekte)

 

 

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorum

 1. Tamamen bos insanlar 10 sene ego otobusu yolcusuyum cok iyi tanirim bu tipleri burde stresden bahsediuorlar benim yaptigim iste 5 dk dayanamazlar tehdit desen var cogu medeniyetsiz bunlarin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*