Ameliyathane hemşireleri omurga ağrısı çekiyor

Türkiye’de ilk kez ameliyathane hemşirelerinde kas-iskelet sistemi ağrılarının görülme sıklığını belirlemek için bir araştırma yapıldı.

Ameliyathane hemşireleri uzun süre, ayakta, aynı pozisyonda ve donanım tutarak ya da kaldırarak çalışma gibi tekrarlayan gerilme hasarı durumları ve mesleksel stres kaynaklı olarak vücut ağrıları çekebilirler. Bu amaçla Türkiye’de ilk kez ameliyathane hemşirelerinde kas-iskelet sistemi ağrılarının görülme sıklığını belirlemek için bir araştırma yapıldı.

4 bilim insanı (Didem Kandemir, Ahmet Karaman, Gülay Altun Uğraş, Seher Deniz Öztekin) tarafından 2015 yılında yapılan araştırmanın sonuçları Hemşirelikte Eğitim ve Araştırma Dergisi‘nin Mart 2019 sayısında yayınlandı.

Araştırma, İstanbul’da bulunan iki üniversite hastanesi, üç eğitim araştırma hastanesi ve iki özel hastane olmak üzere toplam yedi hastanenin genel cerrahi ameliyathanelerinde çalışan 162 hemşire ile anket yapılarak gerçekleştirildi.

Araştırma sonucunda ameliyathane hemşirelerinin yaklaşık yarısının vücutlarının herhangi bir yerinden kaynaklı ağrı çektiği ortaya çıktı. En fazla ağrı çekilen vücut bölgeleri ise, sırasıyla, sırt, bel ve boyun olarak bildirildi.

Kas-iskelet ağrıları özellikle yaşı küçük ve haftalık çalışma saati uzun olan ameliyathane hemşirelerinde daha fazla görülmekteydi.

Omurga (sırt, bel ve boyun) ağrıları nedeniyle yaklaşık her 3 ameliyathane hemşiresinden ikisi ilaç kullanmış ve ev ya da iş yaşamı etkilenmişti.

Her dört hemşireden bir tanesi herhangi bir vücut ağrısı nedeniyle hekime başvurmuştu. Sırt ya da bel ağrısı çeken her 10 hemşireden bir tanesi ise hastaneye yatmıştı. Ağrı nedeniyle rapor alma ise en çok bel ağrısı nedeniyle ortaya çıkmıştı.

Araştırmacıların bu veriler ışığındaki önerileri ise şöyle: “Bu sonuçlar doğrultusunda, uzun süre aynı pozisyonda kalarak çalışan ve aynı aktiviteleri tekrarlamak zorunda kalan ameliyathane hemşirelerinde, iş ile ilgili kas iskelet sorunlarını en aza indirmek için iş yerlerinde ergonomik düzenlemelerin yapılması; çalışan bireylerin beden mekaniğini koruyabilmeleri ve kas iskelet sistemine binen olumsuz yükleri azaltabilmeleri için mesleki risk faktörlerinin önceden belirlenmesi, bu konuda bilinçlendirilmesi, koruyucu rehabilitasyon programlarının planlanması ve işyeri sağlık birimlerinin kurulması, haftalık çalışma saatlerinin düzenlenmesi, daha genç hemşirelerde ortaya çıkan kas iskelet sistemi ağrılarının çalışma koşullarından kaynaklanma durumunun araştırılmasına yönelik yeni çalışmalar yapılması önerilir.

(08.05.2019)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.