Amazon Kovid-19 önlemleri nedeniyle davalık oldu

New York, şirketin, Kovid-19 enfeksiyonları ülke çapında hızla artmasına rağmen eyaletteki iki depoda işçilere güvenli bir ortam sağlayamadığı iddiasıyla Amazon’a dava açıyor.

New York başsavcısı Letitia James‘in davası, çalışma koşullarına itiraz eden çalışanlardan birinin işten çıkarılması ve koronavirüs güvenlik protokolleri nedeniyle çalışanların bir dava açmasını engellemek için Amazon’un çalışanlardan önce davranıp dava açmasından yalnızca günler sonra açıldı.

Salı günü geç saatlerde açılan davada, New York, Amazon’un “sağlık ve güvenlik gerekliliklerini pervasızca ihmal ettiğini” ve tehlikeye dikkat çeken çalışanlara karşı yasadışı bir şekilde misilleme yaptığını iddia ediyor.

James, salgın sırasında New York tesislerindeki çalışanları korumak için alınan önlemlerin eksikliğine ilişkin şikayetleri izlemek için Mart ayında Amazon hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturma 5000’den fazla işgücüne sahip -biri Staten Adası ve diğeri de Queens‘te olan- iki tesiste yoğunlaştı. Şikayetler sırasında New York şehri ABD’deki salgının merkez üssüydü.

Soruşturma, Amazon’un sağlık ve güvenlik müdahalesinin temizlik ve dezenfeksiyon protokollerine uyum, temas takibi ve çalışanların enfeksiyon riskinden kendilerini korumak için önlemler almasına izin verme ile ilgili eyalet hukukunu çiğnediğini gösteren kanıtlar buldu.

Seattle şirketi, rehberlik için uzmanlar tuttuğunu söyleyerek, salgın sırasındaki güvenlik uygulamalarını savundu. Amazon Çarşamba günü erken saatlerde, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

New York’taki başsavcı tarafından açılan soruşturma, Amazon’un, algıladıkları güvenlik endişelerini bildiren çalışanları kanunsuz bir biçimde işten atıp atmadığını ya da disipline sokup sokmadığını araştırarak, büyüdü.

Soruşturma, Kovid-19 salgınına Amazon’un müdahalesine dair endişelerini yöneticilere dile getirdikten, medya aracılığıyla Amazon’un uygulamalarını kamuoyuna şikayetlerini ilettikten ve en az bir devlet kurumuna şikayet ettikten sonra biri işten atılan diğeri yazılı uyarı alan iki çalışana odaklandı.

Amazon çalışanın sosyal mesafe kurallarına ihlal ettiği için kovulduğunu söyledi.

(AP)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*