Amazon akıl sağlıklarını toplayabilmeleri için işçilerine ‘Zen kutusu’ kurdu

İşçilerin akıl sağlıklarını toplamak için içine kapanabilecekleri AmaZen isimli bir kutu kurduğunu paylaşan Amazon, alay konusu olunca paylaşımını sildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde gelirine gelir katan ABD merkezli e-ticaret, teknoloji devi Amazon, bu kez yeni bur uygulamayla gündeme geldi. Aralıksız saatlerce çalıştırdığı işçileri tuvalete gittiklerinde cezalandırması, kovması, bu yüzden işçilerin pet şişelere tuvaletlerini yapmak zorunda kalması iddialarıyla tanınan Amazon, bunu uzun süre inkar ettikten sonra özür dilemesi ve bazı maaşlara ufak çaplı zam yapmasının ardından, yeni bir ‘adım’ attı.

Sosyal medyada depolarına işçilerin akıl sağlıklarını toplamak için içine kapanabilecekleri AmaZen isimli küçük bir kutu kurduğunu gösteren paylaşım yapan Amazon, kutunun interaktif olduğunu, içinde zihinsel sağlık ve farkındalık uygulamalarıyla ilgili videolar izlenebileceğini duyurdu. Ancak insan boyutundaki kutunun alay konusu olması üzerine paylaşımını sildi.

Saatlerce ayakta çalıştırdığı işçileri tuvalete bile göndermediği, sürekli yaralanma riskine soktuğu, sendikalaşmaktan alıkoyduğu için eleştirilerin hedefindeki Amazon’a böyle hamleler yerine işçilerin çalışma ve hayat koşullarını düzeltmeye para harcaması tavsiye edildi.

Amazon çalışanı Jennifer Bates, mart ayında Senato Bütçe Komisyonu’nın redah eşitsizliği oturumuna verdiği ifadede “Her gün 9 saat aralıksız çok yoğun şekilde çalışıyorum. İşveren her hareketimizi gözetliyor. Yavaş çalışıram ya da iş başından fazla ayrılırsam, cezalandırılacağımı, hatta atılacağımı öğrendim” demişti.

İşçilerin sendikalaşmasıyla da mücadele eden Amazon, ABD’nin Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Konseyi’nin en güvenliksiz işverenlerin yer aldığı Kirli Düzine listesinin de demirbaşı. 2020’de koronavirüs pandemisinin başlamasından önce hazırlanan raporda 2013’ten beri 13 iş kazası ölümüne yol açtığı belirtilen Amazon’da intihar girişimi oranlarının yüksekliğine dikkat çekilirken, işçilerin mola almaktan bile korktukları için şişelere tuvaletlerini yaptığına yer verilmişti.

(Sputnik Türkiye, Cumhuriyet)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*