Alzheimer futbolcuların meslek hastalığı mı

futbolİngiltere Milli Futbol Takımı’nın 1966’da Dünya Şampiyonu olan kadrosunun bir kısmı Alzheimer’e yakalandı. Oyunculardan Martin Peters, Nobby Stiles ve Ray Wilson, hastalıkla mücadele ederken, 81 yaşındaki Wilson’ın eşi Pat ise kocasının hastalığında o dönem kullanılan ‘ağır futbol topunun etkisi olduğunu düşündüğünü’ söyledi.

İngiliz Mirror gazetesine konuşan nörobilimci Dr. Michael Grey de deri kaplı futbol topuna kafa ile vurmanın etkisini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtirken, beyne alınan darbelerin mikro ölçüde bir zarar oluşturarak bunamaya neden olabileceğini söyledi.

69 yıl önce de West Bromwich takımında forma giyen Jeff Astle’in ölümünün ardından yapılan otopside ‘meslek hastalığı’ olarak topa kafa ile vurmanın ölüme neden olduğu açıklanmıştı. Döneminde sürekli olarak kafa golü atmasıyla tanınan Astle’ın otopsisinde, futbolcunun kafasında oluşan travmaların bir boksörünkü kadar çok olduğu ifadesi yer almıştı.

Dünya Şampiyonluğunun 50’nci yıl dönümü olan 30 Temmuz’da büyük bir etkinlik düzenlenecek. Ancak Alzheimer ile mücadele eden Nobbu Stiles ile Jack Charlton’ın kutlamalara katılması beklenmiyor.

*

kaynak: Milliyet

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*