Alman şirketler çalışanlarına her hafta Kovid-19 testi yaptıracak

Almanya’da Nisan ayı itibarıyla iş yaşamı ve çalışanlar için Kovid-19 ile ilgili yeni uygulamalara ve düzenlemelere gidilecek.

Almanya’da Nisan ayında işverenler mümkün olduğu ölçüde çalışanlar için evden çalışma koşullarını sunmaya devam edecek. Mümkün olmadığı durumlarda bilhassa şirketlerin çalışanlara haftada da en az bir kez hızlı test olanağını sunması bekleniyor.

Şansölye Merkel gerçekleştirecekleri anket sonuçlarına göre, şirketler eğer gerekli test imkanlarını sunmazlarsa, iş sağlığı ve güvenliği konusunda düzenleyici önlemler alacaklarını ifade etti.

Gıda endüstrisini yakından ilgilendiren bir gelişme et sektöründe yaşanıyor. Pandeminin birinci dalgasında gıda alanındaki büyük işletmelerde çalışanlar salgından ciddi bir biçimde etkilenmiş, bilhassa büyük ölçekli kesim ve döner imalatçısı gibi firmalardaki çalışma koşulları tartışmaya açılmıştı.

Yeni düzenlemeler ile mezbahalarda daha sıkı iş güvenliği düzenlemeleri uygulamaya koyulacak. Özellikle Doğu Avrupa’dan gelen düşük ücretli işçilerin çalışmalarına kısıtlamalar getiriliyor. Yeni yönetmeliğe göre mezbahalarda kesim işlemleri yalnızca daimi personel tarafından gerçekleştirilecek. Çalışan sayısı 50`nin altında olan işletmeler ise bu uygulamadan muaf tutulacak.

(Gencay Sözüdoğru – BirGün)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*