Abidin Özler İBYS hakkında merak edilenleri yanıtladı

Abidin Özler

İBYS (İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi) nedir? Makine mühendisi, iş güvenliği uzmanı (A) ve yazılımcı Abidin Özler yanıtladı.

İBYS nedir; hangi amaçla ortaya çıkmıştır?

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi baş harflerinde oluşan İBYS, ÇSGB’nin (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) sahadan veri toplayarak ulusal İSG politikası oluşturmasına katkı sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu alanda çalışan hekim ya da uzmanların önemli bir kısmı iş sağlığı ve güvenliği işlerini yürütmek için (reçete, işe giriş muayenesi, eğitim, risk değerlendirmesi vb) artık İSG yazılımları kullanıyorlar. İBYS’nin bu programlardan farkı nedir, İSG programı kullananların İBYS programı da mı alması gerekiyor; bu iki sistem arasındaki ilişki nedir?

Mevcut programlarda veriler yazılım üretici firmaların inisiyatifi ile oluşturuluyor. Bu veriler yazılımlar arasında farklılık göstermektedir. Dolayısı ile İSG yazılımlarının arasında ortak bir dil kullanılmıyor idi. İBYS hem ortak bir dil oluşmasına katkı sağladı hem de kullanıcıların yazılımdan bağımsız ortak veri setlerini kullanmasını sağladı. Yazılımı tamamında olmasa bile bir kısmında bu yapıldı. Yani, insanlar kullandıkları İSG yazılımı üzerinden İBYS’nin istediği verileri gönderiyorlar, ayrıca bir program almalarına ya da kullanmalarına gerek yok.

Tüm işyerleri bu programları almak ve İBYS sistemini kullanmak zorunda mı?

50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile kamuya ait işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü 2024 yılına ertelendi. Bunlar dışındaki işyerleri için bu yükümlülükler başladığı için, İBYS sistemini kullanmak ve buna uygun bir programı almak zorundalar.

İBYS sisteminin de çalışacağı İSG yazılımlarını satın almak, işyerinde çalışır halde bulundurmak kimin sorumluluğundadır?

İşverenin sorumluluğundadır.

İBYS sistemini Bakanlığı istediği şekilde kullanmak kimin sorumluluğundadır?

İşyeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının sorumluluğundadır.

İBYS entegratör firma ne demektir?

Entegratör firma ÇSGB’den İBYS veri seti gönderim yetkisi alan firma demektir.

İBYS veri seti nedir?

Veri seti, İBYS ile ÇSGB’ye gönderilecek verilerin listesidir diyebiliriz.

İşyerinin mi yoksa çalışanın mı verileri gönderiliyor?

Şu an için çalışanlara ait veriler gönderilmektedir.

Veriler nereye gönderiliyor?

Veriler ÇSGB sunucularına ya da veri bankasına gönderiliyor.

Verileri kimler gönderiyor?

Veriler iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından gönderilebilir. İşveren veya vekili gönderemez.

Herhangi bir işyeri hekimi ya da iş güvenliği uzman bu verileri gönderebilir mi?

Verileri gönderebilmeleri için eğitim veya muayene tarihinde o işyerinde İSG Katip atamalarının olması gerekiyor.

İBYS programını alan tüm işyerleri bu verileri göndermek zorunda mı; tehlike sınıfına ya da sektöre göre bir muafiyet var mı?

Tehlike sınıfı ya da sektörel bir kısıtlama bulunmamaktadır. İBYS programını alan tüm işyerleri verileri de göndermelidir. Daha doğru bir ifadeyle, bu verileri İBYS ile göndermek zorunda oldukları için İBYS programı alınmalıdır.

Bugüne kadar hangi konularda veri setleri gönderildi; bundan sonraki plan nedir?

İBYS süreci eğitim kayıtlarının gönderilmesi ile başladı, şu an işe giriş ve periyodik muayenelerin kayıtlarının gönderimi yapılıyor. Bakanlık bir yol haritası yayımladı fakat takvime uyulamadı. İşyerindeki risklerin ve ramak kala olayların bildirimi de planlanmaktadır. Yakın zamanda devreye alınacaktır.

Yakın zamanda ramak kala olay bildirimleri de gönderilecek.

İBYS verilerini göndermek karışık ya da zaman alan bir işlem mi?

Halihazırda yazılım kullananlar için oldukça kolaydır. Veriler zaten bu yazılımlara kaydediliyordu. Buna ek olarak gönderim ekranları yapıldı. Verileri göndermek ve sorgulamak olarak iki işlem yapılmakta, bunlar da çok uzun sürmemektedir. Ara ara sorunlar yaşanmaktadır tabi.

*

Abidin Özler hakkında

1976 yılında Nevşehir’de doğdu. İlköğrenimini Nevşehir’de, lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Evli ve 1 çocuk babasıdır. İlkokuldan başlayan ticari hayatına üniversite yıllarında çeşitli kuruluşlarda yönetici olarak devam etti. 2011 yılında yine Erciyes Üniversitesi Teknopark’ta yazılım firmasını kurdu. Sağlık, eğitim ve yargı alanında yazılım projelerine imza attı. 2013 yılında İş Güvenliği Uzmanı (A) oldu. Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nda 2014 yılında öğretim görevlisi olarak çalıştı. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yönetim ve organizasyonu konusunda geliştirdiği ve Çalışma Bakanlığından Entegratör Firma, Sağlık Bakanlığı KTS İşyeri hekimliği üretici yetkisi aldığı yazılımı ile şu anda sektörün aktörlerindendir. Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlama konusunda gerek üniversiteler ve ÇASGEM’de, gerek özel eğitim kurumlarında gerekse TMMOB meslek odaları ile eğitim faaliyetleri düzenlemektedir. Ulusal ölçekli bir çok firmanın ATEX kapsamında raporlarını hazırlamıştır. 2015 yılı ilk aylarında Seveso kapsamında çalışmalarda yapılmış ilgili ulusal firmalara raporları teslim edilmiştir. ISO 9001, ISO 27001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemleri konusunda uluslararası geçerliliğe sahip Baştetkiçi Sertifikasına sahiptir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*