30 saati aşan işyeri hekimi sözleşmeleri iptal edilmeye başladı

Kamuda ya da özelde tam zamanlı çalışıp da aynı zamanda işyeri hekimliği yapan hekimlerin 30 saati aşan sözleşmeleri 10 Şubat 2019 tarihinden itibaren iptal edilmeye başlandı.

Bilindiği üzere, 7 Temmuz 2018 tarihinde İSG-Katip üzerinden bu konuyla ilgili iki önemli duyuru yayınlanmıştı.

Duyurulardan birinde 30 saatten fazla işyeri hekimliği yapan kamu ya da aile hekimleri hakkında işlem yapılacağı söylenmişti.

Diğer duyuruda ise aylık yasal çalışma süresini aşan işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları hakkında işlem yapılacağı söylenmişti.

Söz konusu uyarılardan 7 ay sonra İSGGM bu konuda adım attı ve aile hekimliği yapankamuda çalışan ya da özelde tam zamanlı çalışan, aynı zamanda da işyeri hekimliği yapan hekimlerin İSG-Katip sözleşmeleri 30 saati aşıyorsa, yalnızca 30 saate kadar olan değil, İSG-Katip’teki tüm sözleşmeleri 10 Şubat 2019 tarihinden itibaren iptal edilmeye başlandı.

Diğer bir deyişle, aile hekimliği yapan ya da kamuda çalışan hekimler ile Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir özel hastane ya da özel üniversite hastanesi bünyesinde tam zamanlı çalışan hekimlerden, 30 saat için izin alıp da yine 30 saati geçmeyecek şekilde yetkilendirme yapanların dışında kalanların İSG-Katip’teki tüm sözleşmeleri iptal ediliyor.

İptal edilen bu hekimlerden, daha önce 30 saat çalışma izni alanlar, hemen 30 saati aşmayacak şekilde sözleşmelerini İSG-Katip üzerinden güncelleyebilecekler. Ancak, izin almamış olanların izinlerini almadan İSG-Katip’ten sözleşme yapmaları mümkün olmayacak.

Bununla birlikte konuyla ilgili farklı sorunlar ve açıklamalar da yok değil.

Örneğin, yalnızca işyeri hekimliği yapan bazı hekimlerin de İSG-Katip yetkilerinin iptal edildiği söyleniyor. Ya da, bazı kişi ve kurumların İSGGM ile yaptığı görüşmelerde, özelde çalışan hekimlerin yetkilerinin iptalinin söz konusu olmayacağının ifade edildiği bildiriliyor.

İSGGM tarafından konuyla ilgili olarak yapılacak bir açıklama kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*