2019 Dr. Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü sahibini buldu

Doç. Dr. Ege Güleç Balbay

Dr. Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü, Ahır Çalışanlarının Solunumsal Yakınmaları ve Solunum Fonksiyonları çalışmasıyla Doç. Dr. Ege Güleç Balbay’ın oldu.

İstanbul Tabip Odası’nın, Tıp Bayramının 100.yılının kutlanması nedeniyle bu yıl daha özel bir anlam taşıyan “14 Mart Tıp Bayramı Dr. Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma Ödülü”, Türk Toraks Derneği’nin aday göstermesi ve seçici kurul tarafından uygun görülmesi üzerine değerli üyemiz, Batı Karadeniz Şubesi mali sekreteri ve Düzce il temsilcisi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay’a verilmiştir. Ödülün amacı, alanın önemli isimlerinden Dr. Nejat Yazıcıoğlu’nun anısına, Türkiye’de işçi sağlığı alanında araştırmalar yapan kişi ve kuruluşları teşvik etmek olarak belirtilmektedir. Uzmanlık dernekleri yanında, ödül yönergesinde belirtilen çeşitli kuruluşlar tarafından ödüle aday gösterilen araştırmacıların eserleri seçici kurul tarafından titizlikle değerlendirilip her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda ödül sahibini bulmaktadır.

Ödül töreninin ardından görüştüğümüz Doç. Dr. Ege Güleç Balbay duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

Ödül, işçi sağlığı alanında yapılan özgün, bilimsel kalitesi yüksek, sorunlara ışık tutan veya çözüm öneren yayınlanmış veya yayına hazır araştırmalara verilmektedir. Ahır Çalışanlarının Solunumsal Yakınmaları ve Solunum Fonksiyonları adlı çalışmamızın fikir anası kendisi de daha önce bu ödülü kazanmış ve bu alanda çok sayıda çalışmaya imza atmış olan ve birlikte çalışmaktan onur duyduğum sevgili hocam Prof. Dr. Peri Meram Arbak’tır. Çok kısa çalışmayı yürüttüğümüz yerden bahsetmem gerekiyor. Bu çalışmayı 2011 yılında Düzce ilinin Yığılca ilçesine ait 4 farklı köyünde (Aksaklar, Gökçeağaç, Sarıkaya ve Yoğunpelit) az sayıda hayvan bakan aile işletmelerinde ve büyük çoğunluğu kadın olan ahır çalışanlarında yaptık. Hafta sonu gittiğimiz bu yerlerde köy muhtarlarıyla öncesinde ve sonrasında işbirliği halinde hareket ederek ahır çalışanlarıyla okul veya kahvehane ortamında bir araya geldik. Ekipte benim dışında yer alan Dr. Emine Banu Çakıroğlu, Kulak Burun Boğaz’dan Dr. Abdullah Belada’yla birlikte keyifle çalıştık. Bu çalışmada emeği geçen herkese bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum. Şunu itiraf etmeliyim ki en keyif alarak yaptığım çalışma gerçekten bu çalışmaydı.

Doç. Dr. Ege Güleç Balbay kendisine ödül getiren bilimsel yayınları ile ilgili açıklamalarla devam etti:

Bir gün bu emeklerin karşılığının bu olacağını elbette öngörmek mümkün değildi o tarihlerde ama yıllar sonra bu anlamlı ödüle layık görülmesi inanılmaz bir mutluluk kaynağı oldu benim için. Bu çalışma 2012 yılında 15. Türk Toraks Derneği Kongresinde Çevresel ve Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu Sözlü Bildiri Ödülü almış ve 2014 yılında da Annals of Agricultural and Environmental Medicine dergisinde yayınlanarak literatüre ülkemizden önemli bir katkı sunmuştur”.

Son olarak Dr. Balbay “Bu ödüle giden yolda olmazsa olmaz aşama, üyesi olmanın ötesinde aktif görevlerimin olduğu, kendimi aile ortamında hissettiğim Türk Toraks Derneği’nin, başta Başkanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Bayram şahsında tüm Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin beni bu ödüle uygun görerek aday göstermeleridir. Ödül jürisinin değerlendirmesi sonucunda ödülü alarak derneğimin bu güvenini boşa çıkarmamak da benim için ayrıca bir ödül olmuştur. Minnetle ve saygıyla derneğimiz yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Dr. Nejat Yazıcıoğlu İşçi Sağlığı Araştırma ödülünü hak ettiğine yürekten inandığımız Doç. Dr. Ege Güleç Balbay’ı ve meslek hastalıkları alanındaki çalışmalarıyla hizmetlerini birlikte yürüttüğü tüm çalışma arkadaşlarını kutluyoruz.

(Toraks Bülteni)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*