2018’in Kirli Düzine’si açıklandı

Tehlikeli uygulamalarıyla çalışanlarını ve toplumu risk altına sokan ABD’li şirketlerin olduğu Kirli Düzine listesi 2018 için açıklandı. National COSH’ın açıkladığı listede Amazon ve Tesla da var.

2018 için Kirli Düzine, abc sırasıyla, şöyle:

 1. Amazon: 2017’de 3 farklı yerde, 5 hafta içinde 3 işçinin ölümü dahil olmak üzere, 2013’ten beri Amazon depolarında yedi işçi öldü.
 2. Case Farms: 1000 işçi başına 74 ihlal ile diğer kümes hayvanı şirketlerinden 4 kat fazla OSHA (ABD Mesleki Sağlık ve Güvenlik İdaresi) ihlali.
 3. Dine Brands Global, Inc. (IHOP and Applebee’s): İşçilere karşı seks talebi, elle taciz, şiddet tehditleri. Cinsellik, usandırma ve suistimal ile ilgili 60’tan fazla şikayet.
 4. JK Excavating: Kazı işlerindeki kenar çökmelerinden işçileri korumadaki başarısızlığı daha önce üç kez OSHA tarafından soruşturmaya konu edilmişti . Aralık 2017’de 25 yaşındaki Zachary Hess canlı canlı toprağın altında kalarak öldü.
 5. Lowe’s Home Improvement: Küvet boyasını onanırken ölen 17 işçi dahil olmak üzere 56 Amerikalının ölümü metilen klorür içeren boya çıkarıcılara maruziyetle bağlantılıdır. Perakende devi işçilerden, tüketicilerden ve ailelerden gelen tüm başvurulara rağmen bu ölümcül maddeyi içeren ürünleri satmayı sürdürüyor.
 6. Lynnway Auto Auction: İlk iş günündeki 37 yaşındaki bir anne dahil olmak üzere önlenebilir oto çarpışmasında beş kişi öldü. Şirket 2014’te oto güvenliği tehlikeleri konusunda OSHA tarafından soruşturmaya konu edildi ve uyarıldı.
 7. New York and Atlantic Railway: İşçiler uzuv kopması, beyin hasarı ve görme bozukluğundan muzdarip. Göçmen işçiler ırkçı aşağılanmalar ve diğer ayrımcılıklarla karşı karşya. Uygun güvenlik eğitimi ve ekipmanı yok.
 8. Patterson UTI Energy: Quinton, Oklahoma’daki bir patlamada beş işçisi öldü. Son on yılda 13 işçisi öldü ve 110 OSHA ihlali yaptı.
 9. Sarbanand Farms: Bir çiftlik işçisi baş ağrısı şikayetinden sonra öldü. Güvensiz çalışma koşullarını protesto etmek için greve giden 70 iş arkadaşı hemen işten ve şirket lojmanlarından kovuldu.
 10. Tesla Motors: Kaydedilebilir yaralanmalar sektör ortalamasından %31, ciddi yaralanmalar %83 daha yüksektir. Şirket yaralanma oranlarında son dönemde iyileşme meydana geldiğini iddia ediyor ama CAL/OSHA şu an şirketin ciddi kaza raporlarını bildirmediği konusunu araştırıyor.
 11. Verla International: Kozmetik fabrikasında bir işçi patlamada öldü. Şirket daha önce ölümcül yangınlara yol açan kimyasalların kötü idaresinden kaynaklı olarak soruşturmaya çağrılmış; güvenlik danışmanı facianın “kolayca önlenebilir” olduğunu söylemişti.
 12. Waste Management: 23 yaşındaki bir işçi bir atık geri dönüşüm tesisinde öldü. Şirket onarımlar sırasındaki etiketleme/kilitleme konusunda başarısızdı.

National COSH‘ın hazırladığı “Kirli Düzine” raporundaki veriler ABD’deki işyeri ölümlerinin arttığını gösteriyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun en son verilerine göre, 2016 yılında işyeri yaralanmaları nedeniyle 5,190 ölüm gerçekleşti. Bu sayı 2015’ten yüzde yedi, 2012’den yüzde 12 daha fazla. ABD Mesleki Sağlık ve Güvenlik İdaresi’nin (OSHA) bütçesi ise 2012’den bu yana yüzde 12 azaldı.

(28.04.2018)

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*