11 Eylül saldırısından 10 yıl sonra astım

11 Eylül 2001’de, Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan terörist saldırılardan milyonlarca kişi etkilenmişti. Bu etkilenenler arasında o bölgede çalışan, yaşayan ya da okula gidenler olduğu gibi, aynı zamanda, bizzat saldırılardan sonra orada çalışan sağlık görevlileri, itfaiyeciler, temizlik işçileri, arama-kurtarma görevlileri, polisler vb. vardır.

Saldırılardan sonra ortaya çıkan toz ve duman içerisinde pek çok madde vardı ve bu maddeler birlikte etkileşimde bulunarak tek başlarına olduğundan daha karmaşık biçimde insanların sağlığı etkiledi. Saldırıların ruhsal etkisi ise savaş sonrası ruhsal bozukluklarla benzer özellikleri gösteriyordu.

O günden bugüne saldırıların sağlık sonuçlarıyla ilgili pek çok araştırma yapılmış ve yayınlanmıştır. Bu araştırmalar sonucunda, etkilenen insanlarda travma sonrası stres bozukluğu, astım, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi sağlık sorunlarını tespit edilmiştir.

Son olarak, yapılan bir araştırmada, Dünya Ticaret Merkezi saldırılarından hemen sonra astımı ortaya çıkan kişilerin 10 yıl sonra bile astım şikayetlerinin gündelik hayatını sürdürmeyi zorlaştıracak ölçüde sürdüğünü gösterdi.

Çalışma 12 Eylül 2001 ile 31 Aralık 2003 tarihleri arasında astım tanısı almış olan ve Dünya Ticaret Merkezi saldırılarından etkilenen kişilerin kaydedildiği veri tabanında kayıtlı yaklaşık 2500 kişi arasında yapıldı ve bu kişilerin üçte ikisinde ciddi astım şikayetlerinin sürdüğü belirlendi.

Astım şikayetleri tedaviyle ve gündelik yaşam davranışlarıyla belirlenen bir takım önlemlerle rahatlatılabilir, en azından gündelik yaşamı sürdürmeye engel olmaktan çıkarılabilir. Saldırıdan 10 yıl sonra bile ciddi astım sorunları çeken bu kişiler için farklı faktörlerin etkide bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Nitekim, aynı araştırma travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırılan rahatsızlıkla ciddi ve kalıcı astım şikayetlerinin bir arada bulunduğunu gözlemledi. Yine, gastroözafagial reflü ile obstruktif uyku apnesi senromu da astım şikayetli kişilerde anlamlı derecede bulunmaktaydı.

Astım, kronik bir hastalıktır ve tıbbi tedaviyle birlikte, çevresel faktörler, alışkanlıklar, kişinin özgün sağlık sorunları, sigara içimi gibi pek çok faktör hastalığın şiddeti ya da iyileşmesi üzerinde etkide bulunur. Çalışma, travma sonrası stres bozukluğu tespiti ile bu etkileşimin özelikle ruhsal yönüne dikkat çekmiştir.

Bununla birlikte, patlama sonrası ortaya çıkan zehirleyicilerin bütünleşik etkisi özellikle önemli bir işçi sağlığı sorunudur ve acil sağlık, itfaiye, arama kurtarma ve polis olarak bu tür ortamlarda doğal olarak bulunmak zorunda olan çalışanların bu etkilerden kendilerini koruyacak toplu ve kişisel korunma yöntemleri konusunda bilinçli ve hazırlıklı olması çok kritiktir.

Site içeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*